PDA

View Full Version : Bagged Mulch Question?


Fire/Grass
04-22-2006, 09:04 PM
Is anyone buying bag mulch to do their mulching jobs? Do you charge by the bag? I think I read here some place that people charged double the cost per bag for the installation. Or if someone has a different way of figuring using bagged mulch, I would love to hear. Thanks for you time!

mcwlandscaping
04-22-2006, 11:37 PM
send a PM to HOOLIE...hell be able to help you, he started using bags this year instead of bulk mulch and hes been liking it a lot more than bulk. He'll be happy to help you im sure!!

LandscapeMasterpieceGA
04-23-2006, 12:41 AM
I charge $1.50 per 2cf bag for installation, I make more than I would with bulk, and it is actually easier to work with.

Rhett
04-23-2006, 08:38 AM
I get cypress for 1.67 per bag and deliver and install for 3.25.

mike lane lawn care
04-23-2006, 07:01 PM
i use bagged, if you do some research you will find that bulk mulch contains mold spores, theese shoot off more spores, and can dis color a house.

J&R Landscaping
04-23-2006, 08:26 PM
I mainyl used all bulk material but for really small jobs, bagged is definitly easier! I use it when I do work in and around rowhome properties where bulk cant be dropped and the wheelbarrow don't always fit!

Fire/Grass
04-26-2006, 05:50 AM
Guys, thanks for all your inputs. I'm going to run a bid over today to a lady I do work for. Tell me if you think this pricing is out of line!

Mulch- 30 bags at $3 dollars per marking up to $6 per bag. Total $180

Labor for cleaning out beds (lots of weeds) and reedging. $40 per hour at 3hrs

Total for Job $300. This is around 2 yards of mulch. Plus I do her weekly mowing. Don't know if you all cut your everyday clients a break on your once or twice a year extra jobs.

spcfoor
04-26-2006, 10:57 AM
I give my clients a 20% discount if they are a weekly client.

SEKscag
04-26-2006, 01:20 PM
If your bags are 2 cubic foot bags 3$/bag is a little high. I usually charge 1.50$/bag and make substantial profits. I can hand carry and lay close to 75 bags of mulch in an hour. 112$/hr is pretty good. I'd say the rest of your pricing is right on. I'd also cut them a deal for being a weekly client. Just my .02.

Fire/Grass
04-26-2006, 02:10 PM
SEK, what are you getting the bags for? $1.50 is your mark up? Like stated, I'm paying $3 per bag!

Tn Lawn Man
04-26-2006, 06:54 PM
Guys, thanks for all your inputs. I'm going to run a bid over today to a lady I do work for. Tell me if you think this pricing is out of line!

Mulch- 30 bags at $3 dollars per marking up to $6 per bag. Total $180

Labor for cleaning out beds (lots of weeds) and reedging. $40 per hour at 3hrs

Total for Job $300. This is around 2 yards of mulch. Plus I do her weekly mowing. Don't know if you all cut your everyday clients a break on your once or twice a year extra jobs.


WOW!!!! Two yards of mulch for $180. You would never get those prices around here.

Tn Lawn Man
04-26-2006, 07:01 PM
Think about this too....

The same job, if you bought mulch by the scoop would cost you $40 for 2 yards. You could then charge your $180 and profit $140 instead of $90.

ed2hess
04-26-2006, 07:34 PM
The $300 would be a little high for our area....like about 50% over our prices, but who knows people pay sometime.

HOOLIE
04-26-2006, 07:46 PM
2 yards of mulch, for an existing (happy) client...no problem getting $300.

Heck it's nasty work, why go cheap on the price????

SEKscag
04-27-2006, 09:43 AM
If it's bagged mulch I either have the client purchase the mulch or I simply buy the mulch and supply a reciept. 1.50$/bag is my labor to lay. I'm not in the game to make money on the product, I simply make my money on the work involved. Now if it's a larger property that I need to buy in bulk for, then I will charge the retail equivalent. SO if a bag of mulch costs the client 2.50$ then I'm charging 1.50$, that ='s $4/bag. I didn't think I was being all that confusing...:confused:

Anthony-MB
04-27-2006, 10:28 AM
I did bag mulch install about 2 weeks ago. And charge $2.00 above cost.
I think customers like it that way over by the yard - they can easily relate to cost.