PDA

View Full Version : 20 pallets of sod with no prep.


orthogod1
06-11-2007, 07:04 PM
I quoted a job today to lay 20 pallets of sod on a customers lawn. The guy prepped the yard. it has been tilled and raked but no top soil has been added. I quoted him 3700.00 to lay the sod as the yard sits. That is labor and materials. Is this too low?:walking: I am expecting to make 1500 on the job in labor. Thanks

cpel2004
06-11-2007, 07:21 PM
Do you have to buy the sod? If you have to buy the sold I would think it would be low depending on your area. Here in S. Fl you get about a 100 to 120 per pallet depending on the complexity of the project. How much do you pay per pallet of sod?

steve in Pa.
06-11-2007, 09:03 PM
sounds low to me i would been around 5500.00

TJLANDS
06-12-2007, 12:48 PM
If you have to buy the sod @ 18-20 cents per sq-ft you will not make a dime.
I would charge .65-.85 per sq ft for a str8 install no prep work. Depending on layout and cuts.

MarcSmith
06-12-2007, 12:56 PM
120 a pallet x 20=2400 + markup(min 30%) 720= 3120.....Sod delivery charges?, Pallet Charges, time to take pallets back to get deposit back, trip to the dump to throw away the leftover peices of cut sod.....

plus your 1500 in labor so you are looking at 4600, even with a measly 30% markup on materials...

Bill S
06-12-2007, 02:46 PM
for 20 pallets of sod, roughly 10,000 square feet we would be at $8,000 to $10,000. 80 cents to a buck per square foot. I would recommend to you that you look into a roll out service if they offer it...you will get the job done in half the time. They roll out the long strips you pull the seams snug with an iron rake.

NewWave
06-12-2007, 03:37 PM
I'd be at 9-10k as well. Definately a low bid.

Brianj
06-12-2007, 04:09 PM
we charge 300 per pallet installed, so you are right on the money, i dont know about there but here in jacksonville people will lay sod for cheap im talking 20 per pallet for no prep

TJLANDS
06-12-2007, 05:22 PM
we charge 300 per pallet installed, so you are right on the money,

300 X 20 = $6000 he is at 3700

rob7233
06-12-2007, 08:35 PM
20 pallet @ 185.00 installed = $3700.00 How many square foot on your pallets -400 or 500sq/ft ?? 185.00 divided by 400 = 0.4625 cost per sq/ft installed then it gets worse @500 sq/ft pallets.

$185.00 divided by 500 = 0.37 per square foot. I'd say that it's on the low side.

PerfectEarth
06-12-2007, 08:44 PM
Holy low bid. That's a deal and a half.
I'd be in the 7-8,000 range probably.

cpel2004
06-12-2007, 08:51 PM
Orthogod1,why do you guys get on here looking for complete answers with incomplete questions and then you dont respond. How can we possible help you when you dont respond?

tat900
06-12-2007, 10:52 PM
a apllet here is 50sq yards and its 65.00 for bermuda now st. aug is 3.50 a yard what are you laying

EJD Lawnpride
06-13-2007, 07:43 PM
I charge .65 for straight lay.

Pro-Scapes
06-13-2007, 08:26 PM
crap thats REAL low... Small jobs 1-3 pallets is 500 per pal installed.

did 18 pallets not much prep just kill existing vegitation til and light rake it no ammendments and we were the low bidder @ 8k closest bid was 13k and I thought I low balled it altho I made great profit on it and it took 2 days total

It also depends on the grade of sod.. we got a company laying "centipied" here which is more like pasture grass ...80 if you pick it up.. 100 delivered or 120 installed.

This i just another case of some lowballer not knowing what it costs to run a business.

Lawnworks
06-13-2007, 10:31 PM
So the sod is costing you $1200 and you are charging $1500 labor. I think you are pretty close on your pricing if it is wide open sodding. It sounds like about 30 man hours worth of work. $50 per man hour is a good rate... especially since the only assets that will be used is your assets! I have done 20 pallets before in 6 hours w/ 5 guys.

If you bid 8-10k for 20 pallets of sod w/ no prep work down here, you would be out of work and would be sitting on your couch. The market will not bear it. Comparing labor prices on the internet is stupid... cost of living is different everywhere.

Lawnworks
06-13-2007, 10:36 PM
crap thats REAL low... Small jobs 1-3 pallets is 500 per pal installed.

did 18 pallets not much prep just kill existing vegitation til and light rake it no ammendments and we were the low bidder @ 8k closest bid was 13k and I thought I low balled it altho I made great profit on it and it took 2 days total

It also depends on the grade of sod.. we got a company laying "centipied" here which is more like pasture grass ...80 if you pick it up.. 100 delivered or 120 installed.

This i just another case of some lowballer not knowing what it costs to run a business.

How can you determine that? Do you live in his town? Do you know what his market will bear? Do you know what is overhead is? Do you know how much he pays his laborers?

Haulin' Grass
06-14-2007, 06:15 AM
$1 per sq ft for just laying it down

General Landscaping
06-21-2007, 12:39 AM
I've got a 15 pallet job coming through.
Floratam, delivered, layed, no prep --------- $135/pallet + tax.

And before yall start talking about lowballers, scabs, scrubs, that will be out of biz next week........ The sod farm is where those prices come from.

When they manage hundred of acres of turf, sell, and lay sod as thier only biz, I think they have a grip on what it costs to run things.

All I do is the prep, give an address, and write a check.

If I want to sling 15 pallets on my own.... it's only going to gross about $600 labor at that price. It's no secret what it costs to get a pallet layed out here.

I can think of better work to be doing.

cpel2004
06-21-2007, 01:27 AM
Yeah they can do it for that price if they want to but the job is worth a hell of alot more. I think we all can agree on that. My question is why would they leave so much money on the table. They can easily get 200 per installed pallet and nobody would think twice about. i would challenge you on to your statement that they have a grip on their prices. just because you have own a large business that doesn't mean that you are making the margins you should be making. If that was the case then Walmart would never exist because there were several large retailers before Walmart hit the scene. my question would be, Why sell yourself that short if you dont have to.

MarcSmith
06-21-2007, 06:03 AM
but you as a contractor can charge 200 per pallet. then hire the sod company and walk away with70 bucks in your pocket for pushing some paper.....Thats smart money.....