PDA

View Full Version : how to figure my cost per 1000


xtremelawn
02-05-2008, 11:59 PM
I am trying to figure my cost per 1000. I am new to this and just need help with my calculations.

Example: 1 case = 640 oz.
Cost = 233.10
Rate applied 1.5 oz. per 1000

What would be my cost per 1000? And what is the equation to get this.

Thanks for your help:confused::confused:

rider
02-06-2008, 12:11 AM
I am trying to figure my cost per 1000. I am new to this and just need help with my calculations.

Example: 1 case = 640 oz.
Cost = 233.10
Rate applied 1.5 oz. per 1000

What would be my cost per 1000? And what is the equation to get this.

Thanks for your help:confused::confused:

233.10 divided by 640 = .36 per ounce
.36 divided by 2 =.18 per half ounce
.36+.18= .54 per ounce and a half

Rayholio
02-06-2008, 12:17 AM
Cost per 1,000 can be as simple, or as complicated as you would like.. When I figure mine, I form an average over all my customers and figure in equipment, vehicle & equipment maintenance, gasoline, labor, shop overhead, billing materials and time, etc etc.. basicly anything that's used to get the job done, and support it.. (even my cell phone bill).. In reality, each customer requires a different amount of materials, fuel, and support per 1,000.. so I HAVE to figure it as an average..

the only thing I DON'T include in that per 1000 number is all advertising.. since they're not required in my state, the lawn posting signs fall into that catagory.. I keep advertising seperate, because it's not required to do the job, and it will allow me to know just how much I'm paying per new customer.

I hope this helps..

Victor
02-06-2008, 12:20 AM
Ooops. Nevermind. I see someone answered it correctly for you.

rider
02-06-2008, 12:24 AM
vic, you might want to check your math. 2.75 per ounce times 640= $1760

if you check mine, i really should have been at .365 per ounce

Victor
02-06-2008, 12:27 AM
vic, you might want to check your math. 2.75 per ounce times 640= $1760

if you check mine, i really should have been at .365 per ounce

I thought I typed 2.75 times 1.5. I didn't think I typed 640. You're right. Oh well. It's late. Will that allow me to get off the hook for that screw up?? :laugh: I think I need to go to bed before I screw anything else up.

rider
02-06-2008, 12:33 AM
your off the hook, it is a little late for math

Victor
02-06-2008, 12:35 AM
your off the hook, it is a little late for math

Whew! Thank goodness. :laugh: