PDA

View Full Version : Charge for applying top soil?


JeffW0011
04-13-2008, 04:37 PM
What would you guys normally charge as an application rate for top soil. Minus out the cost of the soil and any delivery charges. Say you got a customer who wants you to wheelbarrow and rake out 5 yards of top soil to various areas of their lawn. Assume they already have had the soil delivered. What would you charge them per yard?? Would you charge the same or more than you would for mulch?

Also: how much does 1 cubic yard of soil weigh.

BeautifulBlooms
04-13-2008, 05:56 PM
1 cubic yard of soil can range from like 1500-2500 pounds depending on soil type and moisture level

I figure that 1 yard of soil can be hauled and raked out per hour on average. of course it all depends on how far it has to go

TREEGUARD
04-13-2008, 06:04 PM
If your charging labor 35 dollars per man hour is fair you could possibly get a little more

Ric3077
04-13-2008, 06:07 PM
We charge $85/yard that includes the topsoil itself which is about $15...so we get $70 per yard for labor.

siklid1066
04-14-2008, 07:50 AM
75 a yard for front work,90 for anything that has to go into the back of any given property.

SpruceLandscape
04-14-2008, 08:28 AM
If you are not sure what to charge for material and labor, one good way to find out is to double your material cost and add on a few bucks for delivery. Or, take you material cost and multiply by 2.5 depending on what you are putting down and what the cost is. Its only a five yard job so if doubling your material isn't enough at the end of the day you will know that for the next time you need to raise that price a little bit. Of course, that also depends on what kind of topsoil you are putting down. Around here topsoil ranges from $20-25 per yard depending on where you go and what kind of mix you purchase. If you have to wheel it out, take that time into consideration and add a few bucks for that as well. At the end of the day, keep track of how many hours it took you per man on the job, figure your hourly labor rate for the day and then decide if you made what you need to, or if you need to adjust your price up or down from there. Its a learning curve that will take you time to get just right.