PDA

View Full Version : Signing up for class. Starts in January


KathysLGC
12-14-2004, 09:10 AM
Cost is $375. Class is every Thursday for 8 weeks. Test is $100. It's in East Haven CT. There is another class for $260 (I think) but it's close to two hours away from me. I'm getting siked!

Is the class/test hard? Is there anything on the net I can start to read up on that will help me with this? I know there is a lot of info here but i don't know what the class subjects are so i don't know what to search for on the site. Any info will help. Thanks!

Envi-Lawn
12-14-2004, 01:43 PM
Know your math. Study materials are available at the classes, but the mathematics are on your own!!

KathysLGC
12-14-2004, 02:07 PM
What do you mean basic math? I'm pretty decent in math. Any thing i need to specificly brush up on?

Envi-Lawn
12-14-2004, 02:12 PM
Geometry, algebra, calculations,calibration, common sense...

out4now
12-14-2004, 02:30 PM
Only book outside of the materials that are probably available from your state would be The Mathematics of Turfgrass Maintenace by Nick Christians, Michael Agnew. Product of GCSAA.

Envi-Lawn
12-14-2004, 02:33 PM
Playboy, remember its a turf and ORNAMENTAL test

KathysLGC
12-15-2004, 01:41 PM
So all the math is just for calculating ratios for applying products right? Can you use a calculator? I hate division!

out4now
12-15-2004, 04:42 PM
When I took mine you could use a calculator but if I remember correctly it couldn't be programmable. It had a lot of unit conversion and dimensional analysis as well as suing different formulas and ID etc. Wasn't easy because at the time I took it I hadn't taken a math course in a long time. Today they do them all on computer at least here so you could probably use the Microsoft calculator in XP.

walker-talker
12-16-2004, 10:37 PM
What do you mean basic math? I'm pretty decent in math. Any thing i need to specificly brush up on?
If the label rate of a product is 2oz per 1000 square ft, how many pints does it take to treat 32,000 square ft?

a) 1
b) 2
c) 3
d) 4

This might be an example of the a question on the test. At least it was for me. I just took my recertification test today, so it was still fresh in the brain.

KathysLGC
12-17-2004, 09:51 AM
Well if I can remember correctly 16oz is a pint. (Gotta love being a beer drinker...) 1000 goes into 32000 32 times so that whould be 32 x 2 = 64 / 16 = 4 so my answer would be D (4).

Am I correct?

walker-talker
12-17-2004, 10:17 AM
Ding ding ding....we have a winner. The test here in the state of KS is pretty easy....as far as I am concerned. Total 175, all multiple choice questions. About 30 of those are on how to read a label. That give you a copy of a label and ask specific questions. Absolutely no reason why you should miss those. Took me just a little longer than 2 hours to take the test. The kicker was I didn't have to take it at all. My license was good for another year. I was a little embarrased, but nothing lossed.

Tharrell
12-17-2004, 10:39 AM
$375? Eight weeks? I think you're getting hosed, or the regulators have gone nuts up there. Is that required or are you just not taking any chances? The test down here (NC) was preceded by a day of study, and it was optional. The cost, I can't remember but it couldn't have been more than $50.

KathysLGC
12-17-2004, 11:04 AM
If I can use a calculator I'm all set for those type of questions. Yeah i thought $375 was high but I can't find anything else around here.