View Single Post
  #2  
Old 04-29-2006, 09:47 PM
stumper1620's Avatar
stumper1620 stumper1620 is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: Dec 2004
Location: Michigan
Posts: 1,913
Quote:
Originally Posted by FLC Dave
I am trying to calculate my costs / 1000 sf for each chemical I use and after an hour have confused myself completely. Took a stupid pill this morning instead of the ginko.
For example here are my calculations for a new herbicide I am going to use.
I am switching to Escalade on the recommendation of my supplier, which comes in a 2 1/2 gal jug and costs approximately $130.00. below is how I broke it down... hope you can follow

- 2 1/2 gal = 320 oz of product, this is how Escalade is supplied.

-$130.00 divided by 320 oz. = 4 cents per oz right??? not 40 cents per oz? this is supposed to be the easy math.

- dilution rate for Escalade is .75 to 1.1 oz / 1000 sf (I am using it at 1 oz / 1000 sf = 44 oz per acre)

2 1/2 gal (320 oz) of Escalade at 1 oz / 1000 sf will treat 320000 sf = 7.2 acres per jug of Escalade

if the above math is right and Escalade costs me 4 cents per 1000 then one acre should cost me $17.60 in product costs. I didn't want to confuse this further adding the cost of a spreader sticker to the math, I will do that later.

To proof my math I multiplied $17.60 X 7.2 = $126.72 (the 7.2 is how many acres a 2 1/2 gal jug will treat)
according to my figures it should be $0.40 per oz.
I hope you added your tax to the 130.00, here in Michigan that would add $7.80 per 2.5 gal. jug
so, 130+ rounded off 8.00 = 138.00 divided by 320 oz = 0.43125 cents per oz/1000
confimation $0.43 X 320oz = $137.60
This comes out .20 cents short per jug so I would round up to .45 cents per oz. that way you are covered for any price changes that may pop up.
.45x320=144

Last edited by stumper1620; 04-29-2006 at 09:52 PM.
Reply With Quote
 
Page generated in 0.04513 seconds with 7 queries