View Single Post
  #6  
Old 01-19-2013, 03:08 PM
fastlane fastlane is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Feb 2002
Location: east PA.
Posts: 347
Quote:
Originally Posted by xclusive View Post
The formula you are looking for has to be developed by you because everyone has a different operating costs and profit needs. The key is knowing what it costs you to run per hour/minute and then figuring out if that $40/week house is making or costing you money. I have my costs broken down to the minute so I can price my work accordingly. For example, I know that my $40/week house takes 17 minutes to finish (from the time I arrive til the time I pull away) and it costs me $25 so that gives me a $15 profit.
This is a good example of why everyone needs to figure their own cost per hour. - Eclusive - Is the cost of $25 per 17 minutes for 1 person or a crew of 2 or 3 ?
Reply With Quote
 
Page generated in 0.03968 seconds with 7 queries