View Single Post
  #3  
Old 03-05-2014, 04:20 PM
djagusch djagusch is online now
LawnSite Gold Member
 
Join Date: Mar 2006
Location: MN
Posts: 3,469
If they are selling it a $1 under the cost of gas that is where they are making the money. You will use more per hr than gas (about 20% more). During the summer propane can be bought anyday under $2/gal normally $1.69 to $1.89. If gas is $4/gal they are making a extra $1.10 at least per gallon over their normal mark up. Also at that point you are basically breaking even if you account for the additional consumption.
Posted via Mobile Device
Reply With Quote
 
Page generated in 0.03448 seconds with 7 queries