Register free!
Search
 
     

The Green Industry's Resource Center


Click for Weather
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 11-02-2012, 12:30 PM
Golfer72 Golfer72 is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Dec 2011
Location: Madison, MS
Posts: 8
Fall color pricing

What is the best way to determine pricing for planting fall color.
Reply With Quote
  #2  
Old 11-02-2012, 12:35 PM
KrayzKajun's Avatar
KrayzKajun KrayzKajun is online now
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Oct 2006
Location: Harvey,LA
Posts: 10,227
Materials + markup + labor = total
Posted via Mobile Device
Reply With Quote
  #3  
Old 11-03-2012, 01:50 AM
charmill26's Avatar
charmill26 charmill26 is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Oct 2006
Location: Omaha, NE
Posts: 369
What's a fall color?!
Reply With Quote
  #4  
Old 11-03-2012, 06:37 AM
cgaengineer's Avatar
cgaengineer cgaengineer is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: May 2007
Location: Winder, GA
Posts: 15,777
Quote:
Originally Posted by charmill26 View Post
What's a fall color?!
Flowers...
Posted via Mobile Device
Reply With Quote
  #5  
Old 11-03-2012, 09:29 AM
cgaengineer's Avatar
cgaengineer cgaengineer is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: May 2007
Location: Winder, GA
Posts: 15,777
Typically we double the flower cost...$18 per flat, $36 installed.
Posted via Mobile Device
Reply With Quote
  #6  
Old 11-03-2012, 05:25 PM
muddywater muddywater is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,813
Ouch $18 per flat? I am at about $13 per flat cost including soil amendments and fertilizer with 4" cup size.

I try to get $40 per flat if more than 10 flats, and $50-60 if less than 10 flats. I think there is a better way to do it... like charging per sq ft.

So far we have put out 600 flats with a few hundred more to go.
Reply With Quote
  #7  
Old 11-03-2012, 05:36 PM
cgaengineer's Avatar
cgaengineer cgaengineer is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: May 2007
Location: Winder, GA
Posts: 15,777
Quote:
Originally Posted by muddywater View Post
Ouch $18 per flat? I am at about $13 per flat cost including soil amendments and fertilizer with 4" cup size.

I try to get $40 per flat if more than 10 flats, and $50-60 if less than 10 flats. I think there is a better way to do it... like charging per sq ft.

So far we have put out 600 flats with a few hundred more to go.
I've seen stuff for $18 per flat...I was just using it as an example.
Posted via Mobile Device
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump





Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©1998 - 2012, LawnSite.comô - Moose River Media
All times are GMT -4. The time now is 12:52 PM.

Page generated in 0.07316 seconds with 7 queries