Register free!
Search
 
     

Click for Weather
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Old 11-04-2008, 02:54 AM
STRINGALATION's Avatar
STRINGALATION STRINGALATION is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Feb 2006
Location: LOUISVILLE, KY.
Posts: 777
Quote:
Originally Posted by bigviclbi View Post
How the heck do you guys know what people pay for materials in their area? Those responses are as stupid as his question. I pay $31.50 a ton for 3"-5" riverrock.
veryvery true i pay 10.00 per ton. there is a company on the river thta gives it away
__________________
Time to step it up a notch
Reply With Quote
  #12  
Old 11-04-2008, 03:20 AM
STRINGALATION's Avatar
STRINGALATION STRINGALATION is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Feb 2006
Location: LOUISVILLE, KY.
Posts: 777
__________________
Time to step it up a notch
Reply With Quote
  #13  
Old 11-04-2008, 08:41 AM
Smallaxe Smallaxe is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: May 2007
Location: Central Wisconsin
Posts: 9,848
3/4" -1 1/2" wash stone is easy to shovel even rake out to some extent. 3" stone is such a pain and time consuming it needs to be 2 or 3 times the cost you would do for something you could shovel.

That is about as much as I can say because I pass on those jobs 100 percent of the time. 2 1/2" limestone for a regular client was the last pain of a job I did.
__________________
*
Now that I know that clay's texture(platelets) has nothing to do with water infiltration, percolation, or drainage
,,, I wonder what does...
*
Reply With Quote
  #14  
Old 11-04-2008, 04:11 PM
ARGOS's Avatar
ARGOS ARGOS is offline
LawnSite Silver Member
 
Join Date: Sep 2007
Location: On the road again.
Posts: 2,814
Quote:
Originally Posted by STRINGALATION View Post
I don't see 3" river rock?

$10 a ton is mighty cheap. We're $110 per yard here.

Why remove the bark?
Reply With Quote
  #15  
Old 11-04-2008, 09:14 PM
STRINGALATION's Avatar
STRINGALATION STRINGALATION is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Feb 2006
Location: LOUISVILLE, KY.
Posts: 777
well i was off a little but i remember the bigger gravel there. i charge 110 per yard, same as my mulch. it is a lot more work and i make more trips etc.etc.etc and that mulch price is scoops not bags
__________________
Time to step it up a notch
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump






Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©1998 - 2012, LawnSite.comô - Moose River Media
All times are GMT -4. The time now is 02:26 AM.

Page generated in 0.07747 seconds with 9 queries