Register free!

The Green Industry's Resource Center



Reply
 
Thread Tools   Display Modes
  #1  
Old 01-19-2013, 01:02 AM
SullysAllSeasons SullysAllSeasons is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Jan 2012
Location: Maplewood, MN
Posts: 16
Figuring out costs

So I have been working in the industry while at the same time slowly building my business. I am going full throttle this year but have a few things holding me back...now I may have put the chicken before the egg here but last fall my local Toro dealer had some good deals paired with 0% for 48 months, I bought a 60" Z with collection system, 48" Grandstand and a Giant Vac truck loader. Now that I have the equipment I need to figure my hourly costs in order to get make what I need to pay the bills and stay profitable. I honestly never really paid attention as I just bought my old mower out right to make some beer money and was never really worried about the pay back. I think I have a good idea of what I need to do so if you guys could give me some pointers if I;m wrong....here we go

So I know I will need to break this down per piece of equipment as some things are not always used, such as the bagger. For examples sake though this is what I think....
I paid roughly $23,000 for the package, now assuming I run the whole package 30 hours a week and want it "paid off" in 3 years do I just take the number of mowing weeks in 3 seasons, multiply it by 30hrs and then divide the 23k by whatever the number ends up being?? And then just apply the same formula for each piece since things like the bagger and truck loader will only be working 1/4 the time?? I'm no math wiz, barley passed it in high school lol, but am I on the right track?? Any help or suggestions would be greatly appreciated!
Reply With Quote
  #2  
Old 01-19-2013, 01:14 AM
SullysAllSeasons SullysAllSeasons is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Jan 2012
Location: Maplewood, MN
Posts: 16
FORGOT SOMETHING....

I totally forgot to add, I do not currently have a shop but feel like I should be charging like I do so I can get one. How do you go about figuring out how to add that in. Maybe a dumb easy question but you will never know if you dont ask!
Reply With Quote
  #3  
Old 01-19-2013, 01:50 AM
JContracting's Avatar
JContracting JContracting is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: Oct 2011
Location: Champlin, MN
Posts: 1,831
Don't forget to include your overhead. Figure out the best you can what you'll burn in fuel (I have it calculated what I burn per mile), and then you have insurance, office supplies, advertising budgeting, dump fees, repairs & maintenance, phone, the list goes on. Plus what you want to profit and what you need to make to pay personal bills, personal vehicle, house payment, student loans, credit cards, etc.

When I calculate out my expenses for the upcoming year I prefer it to just know what I have to have per week, per month, and per year, rather than per hour, knowing per hour is very important and I always know what it costs per hour to operate, but I don't always have 40 "billable" hrs in any given week. That's where knowing how much per week or month you must make. For any maintenance work I aim for $75/man hr and hustle hard on the job to get that.
__________________
2011 CCSB F350 6.7 Lariat
2004 CCSB F250 6.0 XLT w/ Boss 8'2" Power VXT
2001 ECLB Chevy 2500 HD 8.1 LT
2014 Diamond Cargo 8.5' x 20' Enclosed Trailer - Fully Loaded Interior
Exmark Lazer Z X-Series 52" w/ Ultravac
Exmark TTHP 36"

Graduate - Anoka Technical College w/ Associate's in Hort/Landscape - May 2013
In business since Feb 2011
23 Years Old

When you have systems, you have control.

If youíre born poor, itís not your mistake. But if you die poor, it is your mistake.
Reply With Quote
  #4  
Old 01-19-2013, 12:57 PM
SullysAllSeasons SullysAllSeasons is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Jan 2012
Location: Maplewood, MN
Posts: 16
Yea for sure overhead as well, but I kinda figured those calculations would work out the same. I have a per mile cost down on my truck and trailers. You make a good point about what you need to make daily/monthly, but I know what my bills are and what I want to make, just wondering how to make sure I am achieving that, maybe the same questions and maybe Im over looking th answer but is there some sort of formula to throw all these numbers into and come out with a solid number in the end???
Reply With Quote
  #5  
Old 01-19-2013, 03:01 PM
xclusive xclusive is online now
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Dec 2009
Location: Northern NJ
Posts: 949
Quote:
Originally Posted by SullysAllSeasons View Post
Yea for sure overhead as well, but I kinda figured those calculations would work out the same. I have a per mile cost down on my truck and trailers. You make a good point about what you need to make daily/monthly, but I know what my bills are and what I want to make, just wondering how to make sure I am achieving that, maybe the same questions and maybe Im over looking th answer but is there some sort of formula to throw all these numbers into and come out with a solid number in the end???
The formula you are looking for has to be developed by you because everyone has a different operating costs and profit needs. The key is knowing what it costs you to run per hour/minute and then figuring out if that $40/week house is making or costing you money. I have my costs broken down to the minute so I can price my work accordingly. For example, I know that my $40/week house takes 17 minutes to finish (from the time I arrive til the time I pull away) and it costs me $25 so that gives me a $15 profit.
Reply With Quote
  #6  
Old 01-19-2013, 04:08 PM
fastlane fastlane is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Feb 2002
Location: east PA.
Posts: 347
Quote:
Originally Posted by xclusive View Post
The formula you are looking for has to be developed by you because everyone has a different operating costs and profit needs. The key is knowing what it costs you to run per hour/minute and then figuring out if that $40/week house is making or costing you money. I have my costs broken down to the minute so I can price my work accordingly. For example, I know that my $40/week house takes 17 minutes to finish (from the time I arrive til the time I pull away) and it costs me $25 so that gives me a $15 profit.
This is a good example of why everyone needs to figure their own cost per hour. - Eclusive - Is the cost of $25 per 17 minutes for 1 person or a crew of 2 or 3 ?
Reply With Quote
  #7  
Old 01-19-2013, 06:03 PM
JContracting's Avatar
JContracting JContracting is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: Oct 2011
Location: Champlin, MN
Posts: 1,831
I should note I don't have anyone working for me on maintenance but on installs I usually have help and labor costs are definitely factored in. I'd like to be able to change that this year though. Hopefully the workload will come with my advertising campaigns
Posted via Mobile Device
Reply With Quote
  #8  
Old 01-19-2013, 06:12 PM
djagusch djagusch is online now
LawnSite Gold Member
 
Join Date: Mar 2006
Location: MN
Posts: 3,477
Quote:
Originally Posted by JContracting View Post
I should note I don't have anyone working for me on maintenance but on installs I usually have help and labor costs are definitely factored in. I'd like to be able to change that this year though. Hopefully the workload will come with my advertising campaigns
Posted via Mobile Device
Even doing it your self you should have a labor cost figured. Otherwise when you add employees that account won't make you the money it should.
Posted via Mobile Device
Reply With Quote
  #9  
Old 01-19-2013, 06:53 PM
JContracting's Avatar
JContracting JContracting is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: Oct 2011
Location: Champlin, MN
Posts: 1,831
I do have it figured in. My pricing is still in the correct range, however, maintenance work takes a little bit longer than a 2, 3, 4 man crew. I know that when I add employees for maintenance I know what I need per man hour.
__________________
2011 CCSB F350 6.7 Lariat
2004 CCSB F250 6.0 XLT w/ Boss 8'2" Power VXT
2001 ECLB Chevy 2500 HD 8.1 LT
2014 Diamond Cargo 8.5' x 20' Enclosed Trailer - Fully Loaded Interior
Exmark Lazer Z X-Series 52" w/ Ultravac
Exmark TTHP 36"

Graduate - Anoka Technical College w/ Associate's in Hort/Landscape - May 2013
In business since Feb 2011
23 Years Old

When you have systems, you have control.

If youíre born poor, itís not your mistake. But if you die poor, it is your mistake.
Reply With Quote
  #10  
Old 01-19-2013, 10:00 PM
cpllawncare's Avatar
cpllawncare cpllawncare is offline
LawnSite Silver Member
 
Join Date: Apr 2011
Location: Greenville, SC
Posts: 2,647
WOW! I keep seeing these crazy man hr numbers on here, $75/mnhr? REALLY? your really quoting your labor rate at $75/mnhr? how much are you paying your guys 40-50/hr?
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump





Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©1998 - 2012, LawnSite.comô - Moose River Media
All times are GMT -4. The time now is 04:22 PM.

Page generated in 0.08114 seconds with 9 queries