Register free!
Search
 
     

The Green Industry's Resource Center


Click for Weather
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #11  
Old 10-24-2003, 10:30 AM
Nebraska Nebraska is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Jan 2002
Location: Beautiful Great Plains.
Posts: 525
Figure you cost per 1000 S.F. for your entire program / all steps and work from there.
Reply With Quote
  #12  
Old 10-25-2003, 08:33 AM
tennissippi's Avatar
tennissippi tennissippi is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Aug 2003
Location: zone 7b
Posts: 77
poor service + a cheap price = tg/cl. They are only concerned with quantity and not quality!
Reply With Quote
  #13  
Old 10-25-2003, 09:50 AM
DUSTYCEDAR's Avatar
DUSTYCEDAR DUSTYCEDAR is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Jul 2003
Location: PA
Posts: 5,173
sometimes it is hard to compeat with the big boys on price so dont. sell them on quality figure out the square ft and how much product u will use in a season and cost and see how much is left over 4 profit at there prices if u feel that u can make money great if not raise the price or sub it out to a company that can so u dont lose the bid
Reply With Quote
  #14  
Old 10-25-2003, 04:30 PM
summergrove's Avatar
summergrove summergrove is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Oct 2003
Location: Vidalia, GA
Posts: 59
I figure to spend 12 to 20 per k a year. In this area people price that at 6 to 8 per k per ap. most people I have delt with prefer equal billings.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump





Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©1998 - 2012, LawnSite.comô - Moose River Media
All times are GMT -4. The time now is 06:35 PM.

Page generated in 0.06711 seconds with 9 queries