Register free!


Reply
 
Thread Tools   Display Modes
  #11  
Old 08-02-2014, 09:49 PM
RigglePLC's Avatar
RigglePLC RigglePLC is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Jul 2006
Location: Grand Rapids MI
Posts: 9,561
Frequent fill-ups and heavy rates of product make this time-consuming and a back breaker. Might need a dust mask. Probably be covered with lime dust. Abrasive; it might kill your spreader, also.
I say add the cost of the product.
Add the spread time, say 2 minutes per thousand sqft. 5 hours.
Add the refill time, say 5 minutes per bag. ( You need to take about a minute just to go back to the truck and a minute to go back to the left-off point). 1.5 hours. At 60 dollars per hour that is $396 in labor.
Add your stop charge for transportation and gas. Say $25.
Add a dollar per mile to pickup lime, cost in driver's time and truck cost. Say $30
Add your cost per stop for overhead (postage, rent, phone, office supplies, insurance) Say $10.
Add your profit to reward you for the risk of being in business. Say $20 per stop.

Its only $1381. Add 5 percent for the chance of callbacks and the chance that they will not pay on time. Not sure if its worth it to you.
If you are licensed or consider yourself skilled labor--or have to sweat or breathe the dust--increase your labor rate per hour.
Add your labor burden per hour--you have to pay FICA tax and benefits like health insurance and worker's compensation.

Use tractor mounted equipment if you can. Of course, if it is an agricultural situation and the site can be accessed and driven on by a big truck--it is much cheaper--hire it done--and take a percent mark-up for your troubles.
http://www.howmuchisit.org/lime-spreading-cost/
Reply With Quote
  #12  
Old 08-04-2014, 11:55 PM
ETM's Avatar
ETM ETM is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Jul 2007
Location: Georgia
Posts: 264
$9 for lime????? Now thats KraZy
Posted via Mobile Device
Reply With Quote
  #13  
Old 08-21-2014, 03:16 PM
wrooster wrooster is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Aug 2007
Location: NJ
Posts: 57
Quote:
Originally Posted by slowleak1 View Post
Let me reiterate. Ive never purchased lime, and don't know the first thing about where to buy. Is it something that you can get anywhere or do you need to get it from an ag supply place? Ive used pelitized lime, but for the amount I need that is going to be way to costly
In general, lime comes in two physical forms:
-- granular
-- pelletized

Granular lime can only be applied using a drop spreader. Pelletized lime, on the other hand, can be applied with a broadcast (rotary) spreader. Pelletized lime is somewhat more expensive than granular lime, so pick your poison: cheaper material but more time with a drop spreader, or more expensive material and less time with a broadcast spreader. For large areas, applying pelletized lime via a tow-behind or PTO-driven broadcast spreader would seem to be ideal.

Because I don't own a drop spreader, I purchase pelletized lime. My supplier offer two pelletized lime options, calcitic lime (Cal-Turf Pro) and dolomitic lime (Mag-Turf Pro). Depending on what my soil test(s) show, I go with one or the other; for example, if a recent soil test shows higher than average Mg, I would select the calcitic lime.

Now then, lime that you buy in granular or pelletized form will have, as stated by the manufacturer on the bag, a comparative value called "ECCE" -- you can learn more about ECCE and also find a calculator for figuring out how much "equivalent" lime value your specific product has, here:
http://www.tulsamastergardeners.org/...s/limecalc.htm

See also this thread:
http://www.lawnsite.com/showthread.php?p=4334030

wrooster




















Reply With Quote
  #14  
Old 08-22-2014, 08:28 AM
foreplease's Avatar
foreplease foreplease is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: May 2008
Location: St. Joseph, MI
Posts: 1,270
Quote:
Originally Posted by jarabe1 View Post
Great response, thank you a lot. Exactly what I was looking for.
Posted via Mobile Device
Except that nobody is going to pay you $10-$12 per thousand square feet to put it down. That is my quick calculation if you were to mark up the material 20%.

$2,700 - (900 x 1.2) = $1,620
$1,620/155 = $10.45 labor, profit, and overhead per thousand square feet which is the same as $16.20 per bag to apply assuming 100 bags - 40# bags at that. Using Riggle,s time estimates, which I would have a lot of faith in, you're somewhere around $270/hr.
__________________
Michigan PABL
Reply With Quote
  #15  
Old 08-22-2014, 10:27 AM
ron mexico75's Avatar
ron mexico75 ron mexico75 is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,478
Why don't you just use sol u cal? Yeah a little more money but one bag is like 4-5 bags of what you're considering right?
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump





Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©1998 - 2012, LawnSite.comô - Moose River Media
All times are GMT -4. The time now is 06:17 PM.

Page generated in 0.07645 seconds with 9 queries