Register free!
Search
 
     

The Green Industry's Resource Center


Click for Weather
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 09-13-2005, 10:25 AM
Sean Adams Sean Adams is offline
 
Join Date: Jun 1999
Location: Pennsylvania
Posts: 3,623
Tip Of The Day - 9/13/05 - $5 Milk Shake

I was reading a marketing book last night and there was a section about price perception. I am not saying I agree or disagree with the author, but he believes that the higher you price a service the higher regard the potential client will have for that service. He used the example of Pulp Fiction...

When John Travolta and Uma Thurman go to the 1950's style diner they order food - Travolta orders a burger and vanilla coke and Uma orders a "$5 milk shake". Travolta is shocked that it costs that much - he even asks the waiter if "bourbon is added to that shake"...

When the shake arrives travolta asks if he can have a sip of the shake. The author says that if it were a $2 shake travolta wouldn't be interested, but because it costs so much he was intrigued and wanted to taste it. He says that high pricing not only intrigues the prospect, but it will tempt them as well.
Reply With Quote
  #2  
Old 09-13-2005, 07:51 PM
bobbygedd bobbygedd is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Nov 2000
Location: NJ
Posts: 10,188
when johnny sips it, and realizes it tastes just like a $2 shake, he'll never buy one. the $5 milkshake stand, don't stand a chance.
Reply With Quote
  #3  
Old 09-16-2005, 11:42 PM
fourseasonlawns fourseasonlawns is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Houston, TX
Posts: 52
Quote:
Originally Posted by bobbygedd
when johnny sips it, and realizes it tastes just like a $2 shake, he'll never buy one. the $5 milkshake stand, don't stand a chance.

I disagree. Compared Fudrucker's prices to McDonald's 99 cent menu lately?
Compared Ferrari/Lamborgini to Corvette's lately?
What happened to the el'cheap'o YUGO. This was the vehicle EVERYONE could afford, yet NO ONE has one.



I would rather do 20 lawns at $35 ea for $700, rather than 30 yards at $25 ea for $750.

20 lawns at $5 ea cost me $100 out of $700. Leaves me $600.
30 lawns at $5 ea cost me $150 out of $750. Leaves me $600.

Right, wrong, or indifferent?
__________________
What works for me and my crew, may or may not work for you!
Reply With Quote
  #4  
Old 09-17-2005, 08:34 AM
bobbygedd bobbygedd is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Nov 2000
Location: NJ
Posts: 10,188
if someone can buy a shake, for $2, that tastes EXACTLY LIKE the $5 shake, why would they buy the $5 shake? they may buy one, or share one with a friend, but the end result would be them going back to the $2 shake?
Reply With Quote
  #5  
Old 09-18-2005, 11:13 AM
fourseasonlawns fourseasonlawns is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Houston, TX
Posts: 52
I try to pick my customers that don't want to just keep up with the "Jone's". I'm trying to find the "Jone's".

Who in the world wants a $5 coffee from Starbucks? If you're not concerned about paying $5 for coffee, you're not concerned about paying $35 for lawn service when the competition is charging $20 or $25.

It's all about social status. If the Jone's down the street are buying Ferrari's, and stop every morning at Starbuck's drive-through on the way to work, others in the neighborhood are going to try and keep up with them.

I gained an account the other day simply because he was the only one on his street that mowed his own lawn. It's amazing how people just want to fit in with others.

Point is, If you can entice the "Jone's" into your business as a regular customer, you can't fail. Sure, you can't have everyone, but everyone can't keep up with the "Jone's".
__________________
What works for me and my crew, may or may not work for you!
Reply With Quote
  #6  
Old 09-18-2005, 11:39 AM
olderthandirt olderthandirt is offline
LawnSite Platinum Member
 
Join Date: Aug 2001
Location: here
Posts: 4,905
Taste does not matter, the key word is PERCEPTION ! If a customer perceives the idea that there getting a great $ 5 shake then it will be in there eyes a great $5 dollar shake. If you are doing your job of selling it as that great only you can supply $5 shake when all the competition is selling is the ordinary, run of the mill $2 shake, it leave a customer with a only 2 choices
#1 go with the only guy that can supply the best
#2 choose one of the ordinary guys from the pack that give the same results as most anyone else

As was pointed out not everyone can afford the extra expense of the $5 shake but it only takes 1 of them to make up for 2-1/2 that can only afford the ordinary "shake"
Reply With Quote
  #7  
Old 09-18-2005, 11:44 AM
Nosmo's Avatar
Nosmo Nosmo is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: Jul 2005
Location: Muskogee, Oklahoma
Posts: 1,219
Curious ???

I was in Las Vegas last October and a group of us went into the Harley-Davidson restaurant for something to eat. Didn't order a $5.00 malt but -------------- I had a hamburger, french fries and a coke. Can't remember the exact amount but it was just under $19.00 not including the tip. One of my friends had a soft drink and a chicken fried steak and his tab was about $35.00. I wasn't curious about how his steak tasted though.
Reply With Quote
  #8  
Old 09-18-2005, 12:20 PM
olderthandirt olderthandirt is offline
LawnSite Platinum Member
 
Join Date: Aug 2001
Location: here
Posts: 4,905
Not curious but not cheap either

Quote:
Originally Posted by Nosmo
I was in Las Vegas last October and a group of us went into the Harley-Davidson restaurant for something to eat. Didn't order a $5.00 malt but -------------- I had a hamburger, french fries and a coke. Can't remember the exact amount but it was just under $19.00 not including the tip. One of my friends had a soft drink and a chicken fried steak and his tab was about $35.00. I wasn't curious about how his steak tasted though.
Not curious? Was it good or did he complain about it ??? Vegas you can eat for next to nothing in most casinos but yet you choose to go to a place that charges quite a bit [$19.00 for a burger] Why? convience, I doubt it you went becoase you wanted to go to the only place that sells Harley burgers, The Harley Diner. You could have left when you seen the prices and went and had a steak for $5 but you WANTED to be there. Marketing is why you went and why you stayed. Can't get a Harley burger at a yamaha dealer.
Reply With Quote
  #9  
Old 09-18-2005, 12:36 PM
Nosmo's Avatar
Nosmo Nosmo is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: Jul 2005
Location: Muskogee, Oklahoma
Posts: 1,219
Time and Prices have changed.

You're right we could have left but we wanted to eat there.
You were right about the casinos prices but things have changed and they have wised up about food prices.

No more 99 cent breakfasts that I know of. The smorgasboard was about $8.00 for breakfast at Circus Circus. But what the heck -- it was a vacation and everyone expects to spend while on one.
Reply With Quote
  #10  
Old 10-21-2005, 03:42 AM
SproulsLawnCare's Avatar
SproulsLawnCare SproulsLawnCare is online now
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Aug 2004
Location: IN
Posts: 365
Quote:
Originally Posted by olderthandirt
Taste does not matter, the key word is PERCEPTION ! If a customer perceives the idea that there getting a great $ 5 shake then it will be in there eyes a great $5 dollar shake. If you are doing your job of selling it as that great only you can supply $5 shake when all the competition is selling is the ordinary, run of the mill $2 shake, it leave a customer with a only 2 choices
#1 go with the only guy that can supply the best
#2 choose one of the ordinary guys from the pack that give the same results as most anyone else

As was pointed out not everyone can afford the extra expense of the $5 shake but it only takes 1 of them to make up for 2-1/2 that can only afford the ordinary "shake"
This is the honest truth. I used to sell those $5 shakes (or real close to that price) at my families restaurant. Most of the people in town would come to our restaurant because we had "the best food and ice cream in town". We were also the highest priced place in town! Not only that, but several of our customers drove app. 30 miles to have our lemon flavored soft serve ice cream when an ice cream stand in their own town was selling the exact same product from the same supplier. They PERCEIVED that ours tasted better!
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump





Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©1998 - 2012, LawnSite.comô - Moose River Media
All times are GMT -4. The time now is 07:11 AM.

Page generated in 0.11037 seconds with 7 queries