Register free!
Search
 
     

The Green Industry's Resource Center


Click for Weather
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 03-27-2008, 12:04 AM
AmsoilPower AmsoilPower is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rochester, IL
Posts: 955
How much 2-cycle mix do you use?

I am curious to know how much (gallons) of 2-cycle mix you use in a year and how much your 2-cycle oil costs you per gallon. I am asking to see if Amsoil synthetic can save you some money per year. Check the following math below for cost savings.

One 8oz bottle of Amsoil Saber 2-cycle costs $2.80 (commercial acct. price)
One case of twelve 8oz. bottles costs $31.80 ($2.65 ea) commercial price

Each 8oz bottle mixed w/ 5gal fuel = 80:1 ratio (best recommended ratio)

12 bottles X 5gal per bottle = 60 gal of mixed fuel

$31.80 + $8.10 shipping = $39.90 total (tax not included)

$39.90 / 60 gal = $.67/gallon mixed synthetic 2-cycle fuel delivered to your doorstep.

Keep in mind, these prices are based on a commercial account. Commercial accounts are free and there are no inventory requirements. Email or PM for more details or questions.
Reply With Quote
  #2  
Old 03-27-2008, 12:12 AM
kleankutslawn kleankutslawn is offline
LawnSite Bronze Member
 
Join Date: Jul 2005
Location: tampa,florida
Posts: 1,187
never kept count
Reply With Quote
  #3  
Old 03-27-2008, 12:44 AM
DOLMARatOS DOLMARatOS is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Nov 2006
Location: South Beloit, IL
Posts: 174
You are right in the ball-park with that price. Anything under $0.70 per mixed gallon oil cost is good. Under $0.60 a mixed gallon is excellent. Especially given the performance of Amsoil products.

I sell another brand of high performance 2-cycle oil that falls in line with Amsoil. And I have sold Amsoil also. I can guarantee that equipment will run better, longer and with less carboning with Amsoil than with regualr 50:1 or the el-cheapo oil. Plus if you buy in quantity, it costs less than the Wal-Fart stuff. Win - Win situation.

My 3 biggest accounts go through roughly 100-130 gallons of 2-mix a season based on their 2-oil purchasing over the last 3 years. These are key accounts with 3-5 crews and and all their hand-held equipment is 2-cycle.
__________________
Hi, my name is Jay and I'm addicted to LawnSite........(crowd: Hi Jay)!!!!!



My Girlfriend wants a Lawnsite T-shirt so that I'll pay attention to her some of the time.
Reply With Quote
  #4  
Old 03-27-2008, 12:49 AM
Danielslawnservice's Avatar
Danielslawnservice Danielslawnservice is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Mar 2008
Location: Hanover Park IL
Posts: 412
I mix it 50:1 never had a problem
Reply With Quote
  #5  
Old 03-27-2008, 01:02 AM
J&J Customs J&J Customs is offline
LawnSite Member
 
Join Date: Feb 2008
Location: Springdale, Arkansas
Posts: 165
i pay 88 cents per bottle of 50:1
Reply With Quote
  #6  
Old 03-27-2008, 01:07 AM
02DURAMAX's Avatar
02DURAMAX 02DURAMAX is offline
LawnSite Gold Member
 
Join Date: Dec 2006
Location: Hanover Park, IL
Posts: 3,805
I can Get 48 Echo Power Blend Bottles for $36 much cheaper!!.75Cents a bottle
__________________
CAMPOS & SONS LANDSCAPING INC.
2004 GMC Sierra 2500HD DURAMAX/ALLISON 151,000 Miles
2006 Chevy Silverado 3500 DURAMAX/ALLISON 55,000 Miles
2004 Chevy C4500 W/12' Monroe Dump DURAMAX/ALLISON 105,000 Miles
2008 Royal Cargo 8.5'x18' Trailer

SCAG & ECHO POWER EQUIPMENT

"While your Strokin and Cummin.. I'll be takin your girl to the Max"
Reply With Quote
  #7  
Old 03-27-2008, 07:12 AM
Atlantic Lawn Atlantic Lawn is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Feb 2001
Location: Outer Banks NC
Posts: 772
We use Amsoil and think we run through about a case and a half or two of qt bottles a year.
__________________
Steve
Reply With Quote
  #8  
Old 03-27-2008, 07:23 AM
AmsoilPower AmsoilPower is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rochester, IL
Posts: 955
Quote:
Originally Posted by 02DURAMAX View Post
I can Get 48 Echo Power Blend Bottles for $36 much cheaper!!.75Cents a bottle

How much does each bottle yield of mixed fuel?
Reply With Quote
  #9  
Old 03-27-2008, 08:31 AM
LwnmwrMan22 LwnmwrMan22 is offline
LawnSite Platinum Member
 
Join Date: Mar 2004
Location: Minnesota
Posts: 4,377
Quote:
Originally Posted by AmsoilPower View Post
How much does each bottle yield of mixed fuel?
Quit trying to make these people do math...

I run through about 35 gallons per year, 13 oz in 5 gallons

I run 80:1. 100:1 and it wants to burn up the engines, honestly.

Just too hot to run trimmers and chainsaws wide open when it's 90+ out.
__________________
Give thanks, for all that He has given.
Reply With Quote
  #10  
Old 03-27-2008, 08:59 AM
J&R Landscaping's Avatar
J&R Landscaping J&R Landscaping is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Dec 2005
Location: Bensalem, PA
Posts: 5,096
I buy the echo power blend 2 stroke oil. I get it for $.90 a bottle so its 90 cents a gallon. I might be paying a bit more then what the amsoil would run me but I don't go through as much as some others. Last year, I used 24 gallons of mix.
__________________
Joe
J&R Lawn and Landscaping
23 years old, Fully licensed and insured. 50+ accounts
2011 8x16 Pace Summit trailer
2010 Exmark TTHP 17/48
04 Exmark Viking 32"
96 Exmark Metro 36"
Echo, Redmax, and Shindaiwa handhelds. Husky chain saws.
2010 F-350 4x4 6.4 PSD w/ 8' Western plow.
1997 F-250 4x4 7.3 PSD
2004 Bobcat 61" 25hp ZTR for sale. 1100 hours, Under 10 hours on a TOTAL DECK REBUILD! PM for details
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump





Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©1998 - 2012, LawnSite.comô - Moose River Media
All times are GMT -4. The time now is 03:19 PM.

Page generated in 0.09994 seconds with 7 queries