Register free!


Reply
 
Thread Tools   Display Modes
  #11  
Old 07-08-2008, 11:34 PM
phasthound's Avatar
phasthound phasthound is online now
LawnSite Platinum Member
 
Join Date: Jan 2006
Location: Mt. Laurel, NJ
Posts: 4,099
Quote:
Originally Posted by Tscape View Post
Yet there are cheaper places to get fert. Hmmm....
If you buy by the truckload or by the pallet, contact me.
__________________
Barry Draycott

The nation that destroys its soil destroys itself.
Franklin D. Roosevelt
Reply With Quote
  #12  
Old 07-08-2008, 11:44 PM
pinto n mwr pinto n mwr is offline
LawnSite Senior Member
 
Join Date: Mar 2008
Location: gr8, mn
Posts: 422
59% increase in price in two weeks, and was told the price will be going up on thursday.
111% from last year.
Reply With Quote
  #13  
Old 07-09-2008, 12:11 AM
rcreech's Avatar
rcreech rcreech is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Feb 2007
Location: OHIO
Posts: 5,717
Quote:
Originally Posted by deereequipment View Post
Have you noticed the coincidence, of the price increases happening about the same time that the John Deere name is being implimented.

Hmmm, John Deere...... price increases......hmmm.
Get in the real world man....where have you been?

Prices are going up on all fert and it has nothing to do with anything here in the US.

It is purely supply and demand and foreign countries having most of the demand.

On the farm side I have watched my prices also 4x and JDL has nothing to do with that!
Reply With Quote
  #14  
Old 07-09-2008, 12:14 AM
Runner's Avatar
Runner Runner is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Jul 2000
Location: Flint, Michigan
Posts: 13,494
Quote:
Originally Posted by shovelracer View Post
I feel the opposite. The only way to honor contract prices and not take a hit on increases is to purchase your product at the beginning of the year. Otherwise you are stuck with the increase or have to tell the customer mid season that they will have to pay more.
Yeah,...it's always nice to have about 80 grand layin' around in March allotted for just that.

Quote:
Originally Posted by deereequipment View Post
Have you noticed the coincidence, of the price increases happening about the same time that the John Deere name is being implimented. Hmmm, John Deere...... price increases......hmmm.
Yeah,...and what is even more coincidental, is that UHS, MESA, and many other suppliers have raised their prices the same amounts, as well...including small private farm suppliers, as well.



Quote:
Originally Posted by General Grounds View Post
sorry shovel racer try telling your customers that there $ 700.00 program is now gonna cost $1100.00, i think they be going to TGCL. i raised prices 20% from lastyear and that was the end of the world.
It IS tough, and what we're going to see is ALOT of people wanting to cut back to 4 aps and such. There WILL always be a certain class of people who just don't care...If that's what it takes to keep their lawn nice an green, then by golly, they will pay it. People with 80 grand into their landscape, living in a 3/4 million dollar home, with a $4,000 irrigation system, and pay someone to come in and mow their lawn, are going to pay $500 more a year on their lawn.


Quote:
Originally Posted by mikesturf View Post
Go somewhere else. You are getting screwed. My prices are only up 12% since last year.
I would love to know where this is from....No,...I would LOVE to know where THIS is coming from!
__________________
Joe

Thank you, Dad - for always being the dad that you were. You truly are my hero. You always were.
Reply With Quote
  #15  
Old 07-09-2008, 12:22 AM
whoopassonthebluegrass's Avatar
whoopassonthebluegrass whoopassonthebluegrass is offline
LawnSite Platinum Member
 
Join Date: Mar 2005
Location: Benson, UT
Posts: 4,063
Quote:
Originally Posted by Runner View Post
Yeah,...it's always nice to have about 80 grand layin' around in March allotted for just that.
I just KNEW I shouldn't have bought the Porsche!
Reply With Quote
  #16  
Old 07-09-2008, 12:28 AM
Marcos Marcos is offline
LawnSite Gold Member
 
Join Date: Aug 2007
Location: Cincinnati OH
Posts: 3,756
[QUOTE=General Grounds;2408118

24-0-11 today 27.40

[/QUOTE]

Whoa !

If you're going at 1 # N / 1000 per round, that's $2.28 / 1000 sq ft, your cost !

You're just about neck-and-neck with me right now, cost / 1000 wise !
I'm applying at a range of between 15-20 pounds of corn meal per 1000 sq ft, with the corn meal costing me $6.75 / 50# bag, at the time of purchase (last fall).
Reply With Quote
  #17  
Old 07-09-2008, 12:30 AM
whoopassonthebluegrass's Avatar
whoopassonthebluegrass whoopassonthebluegrass is offline
LawnSite Platinum Member
 
Join Date: Mar 2005
Location: Benson, UT
Posts: 4,063
Quote:
Originally Posted by Marcos View Post
I'm applying at a range of between 15-20 pounds of corn meal per 1000 sq ft...
Holy crap! Can you even SEE the grass when you're done?
Reply With Quote
  #18  
Old 07-09-2008, 12:33 AM
Runner's Avatar
Runner Runner is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Jul 2000
Location: Flint, Michigan
Posts: 13,494
I'm afraid to call JDL in the morning.....
__________________
Joe

Thank you, Dad - for always being the dad that you were. You truly are my hero. You always were.
Reply With Quote
  #19  
Old 07-09-2008, 12:36 AM
DeepGreenLawn DeepGreenLawn is offline
LawnSite Silver Member
 
Join Date: Apr 2008
Location: Woodstock, GA
Posts: 2,372
I am personally working on my product... compost. The great thing is I plan on being paid to take the stuff to make it, then in about a month or two get paid for having the same people take it away. Money at the beginning and the end. My cost just dropped a good 80%? Was paying about 2.50 (give or take) and now am getting paid a lot more than that. That actually is a negative percentage isn't it?
Reply With Quote
  #20  
Old 07-09-2008, 12:38 AM
rcreech's Avatar
rcreech rcreech is offline
LawnSite Fanatic
 
Join Date: Feb 2007
Location: OHIO
Posts: 5,717
Quote:
Originally Posted by Marcos View Post
Whoa !

If you're going at 1 # N / 1000 per round, that's $2.28 / 1000 sq ft, your cost !

You're just about neck-and-neck with me right now, cost / 1000 wise !
I'm applying at a range of between 15-20 pounds of corn meal per 1000 sq ft, with the corn meal costing me $6.75 / 50# bag, at the time of purchase (last fall).
How can you compare program costs is you bought your "corn meal" last fall to the CURRENT fert price?

That is like me comparing my $11.85 fert from last fall to what is now $22.50 a bag.

What is the cost of corn meal NOW! That is how you can only compare cost/K

BTW, I do mostly 1 acre lawns....and it would take about 800#/lawn....

Do you think my customer would mind me showing up with a semi and a PG?
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump





Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©1998 - 2012, LawnSite.comô - Moose River Media
All times are GMT -4. The time now is 08:28 PM.

Page generated in 0.10447 seconds with 8 queries