1. Missed the live Ask the Expert event?
    Not to worry. Check out the archived thread of the Q&A with Ken Hutcheson, President of U.S. Lawns, and the LawnSite community in the Franchising forum .

    Dismiss Notice

25 lawns a day.......

Discussion in 'Lawn Mowing' started by bobbygedd, Mar 26, 2006.

  1. bobbygedd

    bobbygedd LawnSite Fanatic
    from NJ
    Posts: 10,178

    can it be done? 25 lawns a day, in 8 hrs time, @ an average of $28 each, and burn only $12 a day in fuel. FUEL= truck, mower, wacker, blower, edger + oil. can it be done?

    TURF DOCTOR LawnSite Silver Member
    Posts: 2,138

    NO,that's like 4 gallon of fuel.
  3. DistLawns

    DistLawns LawnSite Member
    from Midwest
    Posts: 120

    Why do you ask?
  4. bobbygedd

    bobbygedd LawnSite Fanatic
    from NJ
    Posts: 10,178

    then....how much in fuel?$15? $20?
  5. dcondon

    dcondon LawnSite Silver Member
    Posts: 2,246

    It all depends on how far your going and size of the lawns. 25 lawns no problem but fuel is a different story. JMO
  6. hortboy

    hortboy LawnSite Member
    Posts: 170

    I'd say yes to that and I have had days like that, but many variable play into it. I can honestly say a 2 man crew I had last year did over 50 lawns in a 9 hour day, w/ an average lawn price of $24.75 and only put 29 miles on the truck. But those days are few and far between.
  7. Ol'time Lawncare

    Ol'time Lawncare LawnSite Senior Member
    from NJ
    Posts: 497

    yes,12 dollars.3 lawns an hour.lawn mower runs 10 minutes each lawn.no more the 5 minutes apart from each lawn.it can be done.I wouldnt do it every day.
  8. qualitylawnmanagement

    qualitylawnmanagement LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,001

    I would say yes if all of the lawns are on the same street you could do 25 in one day, 1/4 size lots. If the truck don't move from where you park it at then it won't use that much fuel, take your trimmer and blower and hop on the z or walk the walk-behind to the jobs then yes you could do it for under $12.00. But then again you will be pushing to the limit on your budget on price want to spend to run your company.
  9. sjessen

    sjessen LawnSite Gold Member
    Male, from Knoxville, Tn
    Posts: 3,319

    I would guess you would use $20-25 in gas depending on how tight the route was.

    TURF DOCTOR LawnSite Silver Member
    Posts: 2,138

    Can't be done,it's like a piss ant eating a bail of hay.

Share This Page