Chem Lawn

Discussion in 'Business Operations' started by jsr2741, Oct 15, 2003.

  1. Nebraska

    Nebraska LawnSite Senior Member
    Posts: 525

    Figure you cost per 1000 S.F. for your entire program / all steps and work from there.
     
  2. tennissippi

    tennissippi LawnSite Member
    from zone 7b
    Posts: 77

    poor service + a cheap price = tg/cl. They are only concerned with quantity and not quality!
     
  3. DUSTYCEDAR

    DUSTYCEDAR LawnSite Fanatic
    from PA
    Posts: 5,137

    sometimes it is hard to compeat with the big boys on price so dont. sell them on quality figure out the square ft and how much product u will use in a season and cost and see how much is left over 4 profit at there prices if u feel that u can make money great if not raise the price or sub it out to a company that can so u dont lose the bid
     
  4. summergrove

    summergrove LawnSite Member
    Posts: 59

    I figure to spend 12 to 20 per k a year. In this area people price that at 6 to 8 per k per ap. most people I have delt with prefer equal billings.
     

Share This Page