does $2.15 per 1000 sf. seem a lot of money

Discussion in 'Pesticide & Herbicide Application' started by ant, Oct 26, 2010.

  1. ant

    ant LawnSite Silver Member
    Posts: 2,432

    Does $2.15 per pound of N Seem like a lot of money for liquid fert?
    Posted via Mobile Device
     
  2. rcreech

    rcreech Sponsor
    Male, from OHIO
    Posts: 6,041

    That is very high IMO

    With a top quality granular you should be well under $1 per k
    Posted via Mobile Device
     
  3. DA Quality Lawn & YS

    DA Quality Lawn & YS LawnSite Fanatic
    Posts: 8,866

    I paid around $1.25/lb of granular N and guys in here said I paid way too much for that.
    You are at almost a buck more......the math is there.
     
  4. ted putnam

    ted putnam LawnSite Platinum Member
    Posts: 4,533

    payup Convenience costs more
     
  5. naughty62

    naughty62 LawnSite Senior Member
    from iowa
    Posts: 368

    $1.60 /gallon . 1.6lb N /gallon .Delivery charges can kill ya . And If the fert. has pass through several hand it can get spendy.Finding a close by source that will sell or deliver less than semi load can be difficult .
     
  6. ant

    ant LawnSite Silver Member
    Posts: 2,432

    you are 100% right. i could remember liquid was lot cheaper,,.
     
  7. rcreech

    rcreech Sponsor
    Male, from OHIO
    Posts: 6,041

    I agree that convenience can cost more and sometimes is worth it...but you have to know where the line is.

    The cost of Ant's liquid is almost 100% higher then a high quality granular with 50% SCU.
     
  8. ant

    ant LawnSite Silver Member
    Posts: 2,432

    and to to it off i got a price today 28-0-0 at 12.00 gal.. thats over $3 for a pound of N.. i am better off sticking with the 25-0-0 at 7 a gal.
    what you paying? i love to stick with liquid.. its sweet ..no clean up..
     
  9. rcreech

    rcreech Sponsor
    Male, from OHIO
    Posts: 6,041


    And that is with no slow release. :cry:

    Right now 28-0-0 is right at $300 a ton (bulk). That is $1.60/gallon and 1 gallon contains a little over 3# of N. That is roughly $.53 some cents a lb.

    Are you looking at bulk pricing? Your price would actually be $4/lb or over $2200 a ton.

    I have never used liquid on turf, but can't you "melt" urea down? I would think it would be cheaper to buy it dry and blend your own. Don't know...just thinking out loud.
     
  10. VARMIT COMMISSION

    VARMIT COMMISSION LawnSite Senior Member
    Posts: 547

    Melt 46-0-0 UFLEXX down along with some straight 46-0-0 and ya got a quick green up and the longevity of UFLEXX. Guy's around here do it every spring until temps. get above 85 then pull the urea and run just UFLEXX.
     

Share This Page