Does anyone xeriscape?

Discussion in 'General Industry Discussions' started by agm, Mar 8, 2006.

  1. Az Gardener

    Az Gardener LawnSite Gold Member
    Posts: 3,899

    A yard is very close to a ton usually they use ton cost on products that don't change much when wet like rock. Yards are usually used when the product weighs more when wet like dirt mulch sand etc. I have seen some smaller rock yards have sized buckets on the loaders and no scale so they will sell by the yard. Yes that 150 # is a pain but when your bidding commercial thats the # you have to use to be competitive. Makes a big difference when you are bidding 100's of tons of granite. I agree with you, when doing residential I go about 100-125 per ton depending on rock size. Thank god I'm not in that commercial rat race any more.
     
  2. agm

    agm LawnSite Member
    from NM
    Posts: 167

    If my calculations are correct, it will be 3.6 yards of gravel. (2 inches thick) It will be 3/4 crushed gray gravel. Here it goes for $20-25 a yard. The material I will supply. (of course I will mark up...usually 20%). Oh and I don't know about 1/4 " crushed but I know 3/4 crushed (1 ton) is approx. 3/4 of a yard.
     
  3. ACA L&L

    ACA L&L LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,108

    Shoot me an email, i am also here NM. Ive been doing this for over 12 years 8 on my own. Sounds like a smal job for this area but those are the money makers when you have a few lined up! We have a solid formula that i feel is full proof when it comes to figuring out your total cost, from start to finish.
    acalawncare@msn.com
     

Share This Page