1. Missed the live Ask the Expert event?
    Not to worry. Check out the archived thread of the Q&A with Ken Hutcheson, President of U.S. Lawns, and the LawnSite community in the Franchising forum .

    Dismiss Notice


Discussion in 'Landscape Architecture and Design' started by grassyfras, Jun 12, 2003.

  1. grassyfras

    grassyfras LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,473

    How much do you guys pay for a flat of annuals. I'm paying about $12 to $16 here and charging $30 to buy and plant. I think I'm too low but I can't see people paying more for these small flowers. Do any of you guys grow your own?
  2. Green in Idaho

    Green in Idaho LawnSite Senior Member
    from Idaho
    Posts: 833

    They are not paying more for the flowers. They are paying more for your service of

    Your time to select them
    Your time to pick them up
    Your time to deliver them
    Your knowledge of which flowers where
    Your knowledge of how to design
    Your knowledge of planting them
    Maybe some fertilizer too?
    Your time to plant them
    Your time to water them in
    Them NOT having to worry about it
    Maybe a guarantee as to them surviving
    And they are contributing the your business' profitability.

    Don't worry about charging too much. If they think it's too much they are perfectly capable of jumping in their car and getting their own and planting them. And a business, don't feel bad if some people choose to do just that.

    As far as additional pricing info, one ought to adjust your prices for volume. The 20th flat ought to be less than the 1st flat. And if they are buying only ONE flat or a small number consider an additional service charge just for the TIME & PITA of getting a small qty.

    Even IF you grow your own (flowers that it not herbs) then you should still charging the same to the customer.
    $30-$45/flat easily. I've seen higher. It's based on qty, selection, size, distance to nursery...etc

    Customer wants ONE flat??? = consider $45+$30 service charge. Yup that's HIGH! It encourages them to go do it. Or have a minimum qty to make it worth your time. Because IF you do it for any less $ you are going to lose $ = an opportunity cost. You could be digging holes or laying pipe and making that money instead of picking out pansies.

    If you have a division or a person that specializes in just flower installs (and maint) in which case they are at the nursery anyway, and they are not sitting with $25,000 of equipment on the curb....then a rate like $30 can work well- it's competitive and and more buyer friendly. Even with $30 that $15 for your labor to plant them, fert, & water...

    How long does in take YOU
    to plant 10 flats?
    What hourly rate do you have for expenses?
    What labor rate do you want?
  3. NCSULandscaper

    NCSULandscaper Banned
    Posts: 1,557

    I pay $7.50 each for all annual flats and usually charge $30 to plant each flat.
  4. grassyfras

    grassyfras LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,473

    Green and Idaho- Thanks great post. That makes me feel better with my prices. I think I might start charging at least 35 to 40 per flat now with a 2-3 minimum plus materials and try to sell them on fertilizing. Again great post.

    NCSU- How are you getting such low prices on flats? Do you get a big contractors discount?
  5. Grassmechanic

    Grassmechanic LawnSite Silver Member
    Posts: 2,697

    I buy for $8 a flat. Install for $30. If I'm in a prepped bed already to go, I can put 40 flats in a day, no problem.

  6. NCSULandscaper

    NCSULandscaper Banned
    Posts: 1,557

    Thats the price for 100+ flats per year.
  7. gene gls

    gene gls LawnSite Gold Member
    Posts: 3,213

    I pay $8.00 per flat wholesale.

  8. polecat63

    polecat63 LawnSite Silver Member
    Posts: 2,655

    I try to stay away from flats and plant only 6" plants. Green ib Idaho is right, make sure you charge for your service.
  9. Green in Idaho

    Green in Idaho LawnSite Senior Member
    from Idaho
    Posts: 833

    Grassyfras, you also ought to be getting a contractor's price at a quality nursery. Pony packs are pretty much the same from nursery to nursery unless they seed and grow their own. Most in my area get them from the same grower. So I would look for discount pricing. But don't expect it just because you are a contractor. You pretty much need to be doing some volume with them, like the above pricing for 100+ flats.

    For the next flower project you do, be sure to time the different steps in the whole process. Just like knowing 40 flats in one day (8hours) = 5 flats per hour= 12 mintures per flat. Round it to 15minutes. If you need $30/hour for labor that equates to $7.50 of the total price just for labor to stick them in the ground.

    BUT you need to do that with YOUR times and YOUR costs.

    That says nothing about the time it takes to prep the bed, and everything else....

    Happy planting.
  10. grassyfras

    grassyfras LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,473

    Thanks for the advice guys. I'll try to time myself a little more closer then I did before and just kind of guessed at how long it took me. I do get a contractors discount of anwehre from 10% to 20% depending on where I buy them. I start looking for more of a volume discount.

Share This Page