gas per day mowing

Discussion in 'Lawn Mowing' started by lawncare18, Apr 22, 2006.

  1. lawncare18

    lawncare18 LawnSite Senior Member
    Posts: 742

    How much all you guys spend a day with filling up mowers and trucks etc..... its gota be 100 to 200 a day I would imagine for a lot of people wiht gas prices rising everyday...
     
  2. Splicer

    Splicer LawnSite Senior Member
    Posts: 992

    More than i should serving an area larger than I should...
     
  3. JJLandscapes

    JJLandscapes LawnSite Senior Member
    Posts: 682

    what in gods name equipment are you using we use 7-9 gallons of gas in the mowers .... 5 gallons of 2 cycle will last 8-10 days.. the truck gets filled up once a week with 15 gallons

    we do 110+ residentials 50x100 and 70x120 size lots with house included all our houses are within 10 minute range
     
  4. CutInEdge Lawn Care

    CutInEdge Lawn Care LawnSite Senior Member
    Posts: 677

    We average $21/day right now. Last yr avg was $18/day.
     
  5. LawnGuy73

    LawnGuy73 LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,945

    Thats about the same as for me. :walking:
     
  6. rodfather

    rodfather LawnSite Fanatic
    Posts: 9,501

    Don't feel like dong the math, but QB's said we spent just over 18K last year in diesel and gas.
     
  7. Joey bag a' donuts

    Joey bag a' donuts LawnSite Member
    Posts: 146

    around $40-60/day. I hate it...:cry:
     
  8. kipcom

    kipcom LawnSite Senior Member
    from indiana
    Posts: 352

    WOW...if only I could only spend $20-30 a day for fuel......but then again....that little of business I would be very poor and the re-po man would come take all of my stuff away :hammerhead: OR maybe I could switch to using all 20" push mowers like these guys and tell all the workers....Sorry, have to make some changes GAS cost to freakin much. :dizzy:
     
  9. blankenshiplawncare

    blankenshiplawncare LawnSite Senior Member
    Posts: 253

    Between 3 trucks we average about 45-50 gallons per day on a 5 day work week. Mighty expensive...
     
  10. befnme

    befnme LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,413

    300 to 400 + per week .and its getting worse ...
     

Share This Page