1. Missed the live Ask the Expert event?
    Not to worry. Check out the archived thread of the Q&A with Ken Hutcheson, President of U.S. Lawns, and the LawnSite community on the Franchising Forum.

    Dismiss Notice

Have aggregate prices changed much in your area?

Discussion in 'Heavy Equipment & Pavement' started by SuperDuty335, Oct 26, 2008.

  1. SuperDuty335

    SuperDuty335 LawnSite Member
    Posts: 140

    I was on site the other day and all the project manager could talk about was how expensive it was to stone the parking lot where we were as compared to a job we did last year. How much are you guys paying for stone nowadays? Hauling costs?:confused:
     
  2. mrsops

    mrsops LawnSite Silver Member
    Posts: 2,879

    what kind of stone
     
  3. Dirt Digger2

    Dirt Digger2 LawnSite Silver Member
    from PA
    Posts: 2,396

    stone has nearly doubled around here (including trucking)
     
  4. Gravel Rat

    Gravel Rat LawnSite Fanatic
    Posts: 9,544

    I haven't checked recently but a 12 yard of 3/4 road base is around 250 dollars. Trucking is 95 dollars per hour minimum 1 hour. Any clear gravel is expensive so 3/4 clear, 3/8s pea and 1 1/2 drain. The most expensive is C-33 septic sand its 400 dollars for a 12 yard load.
     
  5. Dirtman2007

    Dirtman2007 LawnSite Platinum Member
    Posts: 4,366

    A 20 ton load of 67 wash stone stone is dang near $400 with trucking included. I got a quote for shot rock at $33.00 a ton:dizzy: I ended up loading it from a stock pile on a jobsite for free!
     
  6. ksss

    ksss LawnSite Fanatic
    Posts: 7,126

    The price of 3/4 roadbase had doubled in the past year.
     
  7. bobcat_ron

    bobcat_ron LawnSite Fanatic
    Posts: 10,082

    Our's haven't gone up as much, single trucks are $80-90 per hour, I got the bill for a load of 3/4 mulch, the gravel alone was only $120, really cheap, and the total bill was only $200 including trucking.
    Clear and 1 1/2" drain rock is outrageous, some have told me nearly $300-350 per truck load. It used to be 3" minus was expensive, but now it's cheaper than pit run from the gravel pits in the "hills", it's now a longer trip, so the mountain rock is now cheaper.

    On a side note: I really need to do a dash board cam trip of the mountain trip up to the pits, it's such a neat adventure.
     
  8. bobcatuser

    bobcatuser LawnSite Senior Member
    Posts: 350

    The aggregate prices have increased 50% in the last year. Recycled concrete is becoming very popular, it's still half the cost of road base.

    I have seen more tri-drive trucks with 4 axle transfer delivering material from the valley. If the job site is close to highway 1 you can save $150/trip on 3/4 clear and get 2 per day, vs. buying local.
     
  9. SuperDuty335

    SuperDuty335 LawnSite Member
    Posts: 140

    DirtMan, I found a price list online from a quarry in Virginia and it listed shot rock at $6.00/ton. Must have been a little outdated!
     
  10. Gravel Rat

    Gravel Rat LawnSite Fanatic
    Posts: 9,544

    The price of fuel is the biggest reason why the cost of aggregates have gone up not because of short supply. The guys in the tri drives and quad axle transfers are Rons buddies most of them prefer curry :laugh:

    For Vancouver trucking would be the biggest expense.

    Columbia Bitulithic crushes thousands of tons of used concrete and asphalt per year.
     

Share This Page