1. Missed the live Ask the Expert event?
    Not to worry. Check out the archived thread of the Q&A with Ken Hutcheson, President of U.S. Lawns, and the LawnSite community in the Franchising forum .

    Dismiss Notice

How much 2-cycle mix do you use?

Discussion in 'Lawn Mowing' started by AmsoilPower, Mar 27, 2008.

  1. AmsoilPower

    AmsoilPower LawnSite Senior Member
    Posts: 938

    I am curious to know how much (gallons) of 2-cycle mix you use in a year and how much your 2-cycle oil costs you per gallon. I am asking to see if Amsoil synthetic can save you some money per year. Check the following math below for cost savings.

    One 8oz bottle of Amsoil Saber 2-cycle costs $2.80 (commercial acct. price)
    One case of twelve 8oz. bottles costs $31.80 ($2.65 ea) commercial price

    Each 8oz bottle mixed w/ 5gal fuel = 80:1 ratio (best recommended ratio)

    12 bottles X 5gal per bottle = 60 gal of mixed fuel

    $31.80 + $8.10 shipping = $39.90 total (tax not included)

    $39.90 / 60 gal = $.67/gallon mixed synthetic 2-cycle fuel delivered to your doorstep.

    Keep in mind, these prices are based on a commercial account. Commercial accounts are free and there are no inventory requirements. Email or PM for more details or questions.
  2. kleankutslawn

    kleankutslawn LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,185


    DOLMARatOS LawnSite Member
    Posts: 173

    You are right in the ball-park with that price. Anything under $0.70 per mixed gallon oil cost is good. Under $0.60 a mixed gallon is excellent. Especially given the performance of Amsoil products.

    I sell another brand of high performance 2-cycle oil that falls in line with Amsoil. And I have sold Amsoil also. I can guarantee that equipment will run better, longer and with less carboning with Amsoil than with regualr 50:1 or the el-cheapo oil. Plus if you buy in quantity, it costs less than the Wal-Fart stuff. Win - Win situation.

    My 3 biggest accounts go through roughly 100-130 gallons of 2-mix a season based on their 2-oil purchasing over the last 3 years. These are key accounts with 3-5 crews and and all their hand-held equipment is 2-cycle.
  4. Danielslawnservice

    Danielslawnservice LawnSite Senior Member
    Posts: 412

    I mix it 50:1 never had a problem
  5. J&J Customs

    J&J Customs LawnSite Member
    Posts: 165

    i pay 88 cents per bottle of 50:1
  6. 02DURAMAX

    02DURAMAX LawnSite Gold Member
    Posts: 3,804

    I can Get 48 Echo Power Blend Bottles for $36 much cheaper!!.75Cents a bottle
  7. Atlantic Lawn

    Atlantic Lawn LawnSite Senior Member
    Male, from Outer Banks NC
    Posts: 939

    We use Amsoil and think we run through about a case and a half or two of qt bottles a year.
  8. AmsoilPower

    AmsoilPower LawnSite Senior Member
    Posts: 938

    How much does each bottle yield of mixed fuel?
  9. LwnmwrMan22

    LwnmwrMan22 LawnSite Platinum Member
    Posts: 4,372

    Quit trying to make these people do math... :D

    I run through about 35 gallons per year, 13 oz in 5 gallons

    I run 80:1. 100:1 and it wants to burn up the engines, honestly.

    Just too hot to run trimmers and chainsaws wide open when it's 90+ out.
  10. J&R Landscaping

    J&R Landscaping LawnSite Fanatic
    Posts: 5,096

    I buy the echo power blend 2 stroke oil. I get it for $.90 a bottle so its 90 cents a gallon. I might be paying a bit more then what the amsoil would run me but I don't go through as much as some others. Last year, I used 24 gallons of mix.

Share This Page