measuring pitchers + ounces/quarts + buy

Discussion in 'Pesticide & Herbicide Application' started by americanlawn, Aug 14, 2007.

  1. americanlawn

    americanlawn LawnSite Fanatic
    from midwest
    Posts: 5,852

    Where do you guys buy measuring devices? Quarts/ounces/ and (heaven forbid) European liters. We buy ours from Wal-Mart. rscvp:usflag:
  2. bug-guy

    bug-guy LawnSite Senior Member
    Posts: 972

    chemical dealers usually carry them they are more $ due to chemical usage
    we usually went dollar stores because they would get destroyed before long
  3. olive123

    olive123 LawnSite Senior Member
    Posts: 500

    dont forget your measuring scale :p
  4. LindblomRJ

    LindblomRJ LawnSite Silver Member
    Posts: 2,570

    Does anyone test their new measuring instruments? Not saying they are not accurate, however.

    Nothing like a mis-calibration.
  5. bug-guy

    bug-guy LawnSite Senior Member
    Posts: 972

    one time at the dollar store they had measure cups that had 34 oz marked has a qt you get what you pay for... we measured our tanks once and found
    25 to 50 gal difference in 8 - 600 gal tanks from the same vendor
  6. philk17088

    philk17088 LawnSite Fanatic
    Posts: 17,386

    Yeah, 2 gallons measured equaled 3 on my PG tank
  7. ampeg76

    ampeg76 LawnSite Senior Member
    Posts: 297

    i bought some tip-and-pour quart and gallon containers from lesco, has .5 and ounce measurements, works well for my mixing rates

    smaller increments are easy since manor, tempo, yada, yada, come with their own devices:)
  8. mkroher

    mkroher LawnSite Senior Member
    Posts: 539

    what are you guys measuring? I just do a 'little here' and a 'little there' and then a 'little dabbado'
  9. carcrz

    carcrz LawnSite Silver Member
    Posts: 2,085

    I got mine from lesco.
  10. rcreech

    rcreech Sponsor
    Male, from OHIO
    Posts: 6,057

    Measuring cups??????? We just use the gulp method!

    Just kidding, I buy mine at Walmart. Think I paid something like 2 dollars for my 128 oz and like .70 for my 12 oz cups.

    They are cheaper plastic, but I buy a bunch at one time and just discard after they get dirty or cracked!

Share This Page