Penn Wallstone

Discussion in 'Landscape Architecture and Design' started by paponte, Apr 4, 2003.

  1. paponte

    paponte LawnSite Silver Member
    Posts: 2,366

    Just wanted to know what some of you guys were getting per sqft installed for Pennsylvania wallstone. Or if you had another way for calculating installation. Thanks! :cool:
     
  2. Lanelle

    Lanelle LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,361

    What type of installation and how thick is the stone you are referring to? I have gotten stone from PA that ranges widely in thickness.
     
  3. paponte

    paponte LawnSite Silver Member
    Posts: 2,366

    There is either Penn wallstone (thinner, smaller pieces) or Penn fieldstone (thicker, bigger pieces). Installed as retaining walls. Thanks.
     
  4. Lanelle

    Lanelle LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,361

    Are these dry-stacked or mortared? Are they done as block and veneer or solid stone? We use this type of stone extensively in this area.
     
  5. paponte

    paponte LawnSite Silver Member
    Posts: 2,366

    HEh, I can tell Mr. technical... heh. Just the typical dry stack. A pallet normally covers 25' @ 1' height. Just wanted to know if most guys were charging material & labor, of if you had figured out a per sqft. price. I have always figured it out by labor, but was looking for a more stable way of pricing. Thanks. :cool:
     
  6. Turfdude

    Turfdude LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,900

    Paponte,
    We charge around 450-475 per pallet installed. The cost per pallet here is about 140
     
  7. Lanelle

    Lanelle LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,361

    For dry-stack, depending on how easy the site is (accessibility, amount of backfill needed), price ranges from $22 - $26 per face foot.
     
  8. paponte

    paponte LawnSite Silver Member
    Posts: 2,366

    Great... thanks for the responses. I pay anywhere from 140-160 for them here, depending on where I get then from.

    Turfdude, I would imagine you derived your price from experience on laying stone. Just figured out on average how much time it took you to lay a pallet and added it to your cost = price per pallet.

    Lanelle, how were you able to derive your per sqft price? Same method?

    If it's something you would like to share in private, don't hesitate to pm me. Thank you both again for your time and responses. :cool:
     
  9. Lanelle

    Lanelle LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,361

    We tracked several jobs, recording manhours and measuring how many face feet were laid. Add together materials, labor, overhead, profit to arrive at a total price and then divide by the number of face feet. Each company may arrive at a different price and I think our stone often costs a bit more than you are paying which may be a shipping cost difference. Buying a full load is less costly than going to a local supplier for a couple of pallets of stone.
     
  10. paponte

    paponte LawnSite Silver Member
    Posts: 2,366

    Thanks again man. It is greatly appreciated. :cool:
     

Share This Page