Precast block retaining walls

Discussion in 'Landscape Architecture and Design' started by PRapoza451, Jul 30, 2000.

  1. PRapoza451

    PRapoza451 LawnSite Member
    Posts: 58

    How do you price these projects out? I've got to price out a wall on a slope, its going to be roughly eight feet tall by forty feet long. I recall discussions about blocks not being uniform. What are the best blocks to use? Does the company have a website? Thanks for your time and info.
     
  2. paul

    paul Lawnsite Addict
    Posts: 1,625

    first I would have the wall engerneered, because it is over 4' tall, this way your covered as far as the wall beening able to stay up, cost should be around $300 to $400. Next I like Versa-lok wall units easy to use and most times they go up faster than Unilock pisa walls. Pricing depends on the height and how much dirt you have to move, we are in the $30 per face foot range right now but can go cheaper if the have more than one truck load and wall is straight. remember the highter you go the cheaper you can put the all up ( untill you get over 16&quot; then prices go up because of moving large amounts of dirt)<p>----------<br>paul<br>
     
  3. nelski

    nelski LawnSite Member
    Posts: 26

    Paul<br>Have you ever thought about using rebar instead of the plastic pins with the versa-lok block ? They cost me .20 cents each and I can buy the rebar cheaper and cut them to length.<p>Royce
     
  4. Stonehenge

    Stonehenge LawnSite Bronze Member
    from Midwest
    Posts: 1,277

    Hello Royce,<p>Though the rebar, in material cost, is cheaper, I'd have to value my time (or the time of my employees) too high to consider having them spend time cutting rebar. They can make more money for me building a project. Also, if you talk to the engineers at Versa-Lok, they'll tell you the pins are for alignment more than they are for interlock (except for short walls). V-lok walls are gravity walls. <p>As for pricing, make sure you price the base course higher than additional courses - much more work goes into them. Also price for 'stepping up' courses as the grade you're working with changes. Make sure grid and drainage are baked in there, too.<p>
     
  5. steven Bousquet

    steven Bousquet LawnSite Member
    Posts: 138

    paul, we did 4 small walls on a hill. had to use wheelbarrels alot. very slow going up and down a hill. we charged, half day prep,$32 per ft. half clean-up.plus materails etc. we did ok but i would add another 30% to bid for working on a slope.good luck.
     
  6. nelski

    nelski LawnSite Member
    Posts: 26

    Thanks Paul<br>For the reply. I use a cut off saw and can cut three rebar at a time. But your right it dose take time. And time is money !<p>Royce
     
  7. PRapoza451

    PRapoza451 LawnSite Member
    Posts: 58

    Thanks guys for the info. It's very helpful. The customer wants to hide an existing cement block retaining wall so structurally it isn't really retaining anything. I suggested they have a mason do a stone veneer. They want the price on the block anyway.<br>www.rapoza.com
     
  8. paul

    paul Lawnsite Addict
    Posts: 1,625

    I would still look at some way of tieing it in to exsiting wall having a wall 8' tall and nothing to support it would make me nervous!<p>----------<br>paul<br>
     
  9. paul

    paul Lawnsite Addict
    Posts: 1,625

    Steve I would look at other means of getting my material to the site other than wheelbarrows, even one day of a rt forklift would still be cheaper than all that hand work:)<p>----------<br>paul<br>
     
  10. steveair

    steveair LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,073

    I assume you directed this one to me paul....<p>I have figured out a good way....<p>2 laborers pushing the wheelbarrels instead of me! <p>Now, seriously, I don't have quite the setup or the right time yet for a larger machine, plus I am trying to focus my work on smaller type jobs, say under 1000 sq ft of pavers, and on rennovation work, which means a lot of 'tight areas' and a lot of instances where a larger machine will not work. <p>Also, I have built a good relationship with my excavator and have figured out that I really cannot own a machine/pay a operator for much less than he charges me already, so I do not see the use of binding myself up, at least for the current times, with all the money associated with machinery, such as trailers, larger trucks, maintenance, etc. For around 750 a day, (a full day, not this 8 hour crap with breaks and hour lunch) I get a bobcat skidsteer with 4 in one, a 300 series excavator, and a tandem to run as much material to and from the job as he can get there that day. Also, for small fees, he'll truch out materials, such as concrete, asphault, excess dirt, etc, for only the costs associated with dumping, no trucking fees. It would cost me a arm and a leg to get rid of some of this stuff myself, yet it comes to nothing when he's there. <p>On the other side, I realize this. When you buy equipment, it seems to create work for itself. In the last 2 months, I have done (or am still doing....) 3 paver/retainer wall jobs. Before I started the first, I sat down and figured out whether to rent everything or just go out and buy. Well, I went for it.<p>$5,000 later, I now own a demo saw, tub saw, plate compactor, laser level, etc. etc., and guess what, I paid them all off already and still made a good chunk of change to keep for myself. I am very happy with how things have gone, and firmly believe the saying 'it takes money to make money', which I would rephrase as 'takes the right tools to make money', especially with todays competive 'high tech' market. <p>So, if things continue as they are, I hopefully won't be pushing those wheelbarrels for much longer, or a lot less at least.<p>Just hope this was directed to me..........if not, oh well, it happens!<p>....and while on this discussion on wall block, I am still figuring out my pricing scheme, but have come up with this summary.<p>Basically, for most block, such as versa, keystone, etc, $30 a face foot seems to be good number that leaves a comfortable profit margin for most wall situations. Of course, price may vary according to site conditions and complexity of the design, but that figure covers most. Also, for other blocks, I will add on additional charges, ie. techo block, which is 11.00 + a face foot, will cause a increase for both cost of material and also for 'finding fee', as it is difficult to get.<p>Also, no one mentioned it yet, but cap pricing I have figured seperately. This is how I am going to price cap out. <p>A., I include the cap as part of my 'face foot' bid, therefore including the cap as a part of the wall and charging it as part of the wall. <p>B. I then am going to charge an additional $20 per linear foot of cap installed seperately also. This includes the cost of cutting, the cost of gluing/cost of bond, and other costs associated with cap.<p>would be interested in how others charge for cap. <p>steveair<p><br>&lt;font size=&quot;1&quot;&gt;Edited by: steveair<br><p><font size="1">Edited by: steveair
     

Share This Page