round up

Discussion in 'Pesticide & Herbicide Application' started by chuckers, Jul 10, 2004.

  1. chuckers

    chuckers LawnSite Senior Member
    Posts: 657

    does anyone buy round up by the 55 gallon drums if so what is the price because i do and the cost is 3200 a drum i was just wondering if thats a good or bad price
  2. Aleman

    Aleman LawnSite Member
    Posts: 204

    I dont buy it by the drum but you can get Prosecutor Pro from Lesco much much cheaper...
  3. chuckers

    chuckers LawnSite Senior Member
    Posts: 657

    well i am kind of stuck to round up because we farm round up beans and we spray the fields with round up
  4. Neal Wolbert

    Neal Wolbert LawnSite Senior Member
    Posts: 407

    Have you got a Wilbur Ellis outlet nearby? They could get you what you are looking for. Our local store is 800-275-6920 and I'm sure they could ship or tell you where you could buy closer. Neal
  5. Ric

    Ric LawnSite Fanatic
    Posts: 11,956


    $ 3200 divided by 55 gallons is $ 58.00 per gallon. I don't pay that for 2,5 gallon jugs. You should be paying around $ 15.00 a gallon for Roundup in 55's.

Share This Page