Scag Turf Tiger Propane...users

Discussion in 'Lawn Mowing' started by ed2hess, Oct 4, 2010.

  1. ed2hess

    ed2hess LawnSite Fanatic
    Posts: 13,142

    We bought a unit that has the propane conversion kit on it. What kind of
    time will we get on a 7.9 gallon tank with the Vanguard and 61" deck. This unit only has one tank mounted. Our first thought was to reconvert back to gas(this unit has 300hr on it) but maybe we want to give this propane a shot. Like to hear from others using propane.
     
  2. djagusch

    djagusch LawnSite Platinum Member
    from MN
    Posts: 4,225

    I do not own one but I looked into it. Propane will burn cleaner and you will see the difference in oil color and combustion chamber if you took a look at it. But it will cost more per hr to run and be a hassle to get fill ups etc.
     
  3. ed2hess

    ed2hess LawnSite Fanatic
    Posts: 13,142

    Why will it cost more on propane the gallon cost is $1.99? We are looking into having a big tank at one of our locations to fill up the tanks.
     
  4. h2oskier

    h2oskier LawnSite Senior Member
    Posts: 601

    Hey just think you could have cookouts at the job site now too.:laugh:
     
  5. djagusch

    djagusch LawnSite Platinum Member
    from MN
    Posts: 4,225

    You will use more per hr. A gallon has less btu's. Run it and see how many gal/hr your at.
    Posted via Mobile Device
     
  6. ehansen@competitivelawn.c

    ehansen@competitivelawn.c LawnSite Member
    Posts: 21

    All,

    We have one of our units that is up to 3500 hours on it. A 17 hp Kawasaki 540V and we just had the head gasket off to see how every tolaronce was holding out. Looked perfect inside and we put it back together. I believe its going to go to 6000 hours. Try that on a gas engine. Usually a rod is blown through the wall on gasoline after 3000 hours.

    Best Regards,

    Eric Hansen
     
  7. ed2hess

    ed2hess LawnSite Fanatic
    Posts: 13,142

    That is exactly why we put propane on our newest 17hp wright.....rod went at around 1200 hrs costing us about $1700.
     
  8. ehansen@competitivelawn.c

    ehansen@competitivelawn.c LawnSite Member
    Posts: 21

    Oh, and it does not cost more, we are at 1.70 per gallon with tax. The site won't allow me to tell you who, where, what, or why because I would be doing sales or promotion and disclosing my vendors. Makes it hard to speak around the question.


    Best Regards,

    Eric Hansen, President
    www.greenpropanepower.com
     
  9. Clark Griswold

    Clark Griswold LawnSite Senior Member
    Posts: 554

    Propane would be a total PITA, gas is way more convenient!
     
  10. Craig3

    Craig3 LawnSite Member
    Posts: 151

    I don't know that that's true, but the costs to set everything up would be large.
     

Share This Page