Would you believe i spent ...... in gas

Discussion in 'Starting a Lawn Care Business' started by bigw, May 14, 2008.

  1. bigw

    bigw LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,540

    $763.58 in gas between my F-250 superduty,my ztr and my 36'' QUICK and hand tools { trimmer,edger etc..} unfreaking believeable!!!!!!!!
     
  2. Raven386

    Raven386 LawnSite Silver Member
    from CT
    Posts: 2,160

    why do you start so many threads... just make 1 big...."BIGW THREAD" much easier. and was that in a month,week,day,year...
     
  3. bigw

    bigw LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,540

    lmao i dont know,bored i guess. Oh and that was from april14th till today so 1 month, by the way i need gas in both my truck and mower now!
     
  4. AndyTblc

    AndyTblc LawnSite Fanatic
    Posts: 5,476

    Is that total a week or month, hopefully not one sitting.
     
  5. randosh4

    randosh4 LawnSite Member
    Posts: 179

    yup $24.63 per day what did ya bring in for that ???
     
  6. bigw

    bigw LawnSite Bronze Member
    Posts: 1,540

    SORRY that was from april 14th till today may 14th and i only use the truck for { work only}.
     
  7. lawnwizards

    lawnwizards LawnSite Silver Member
    Posts: 2,434

    ditch the f-250 superduty. why do you need a huge truck like that if youre solo?
     
  8. EJD Lawnpride

    EJD Lawnpride LawnSite Senior Member
    Posts: 313

    I do that in two weeks! Others probably do that in a week. Welcome to the industry.
     
  9. AndyTblc

    AndyTblc LawnSite Fanatic
    Posts: 5,476

    The only thing I have purchased gas for is for my truck, sometimes when my dad gets home, he grabs 4 cans and fills them up while the prices are going up, He does that when I'm out mowing or something, I go take the cans to go fill them up, and there is already gas for them. So I don't complain.
     
  10. F.S Lawn Care

    F.S Lawn Care LawnSite Member
    Posts: 52

    Thats around $25 a day if you're going 7 days a week, and around $34 a day if going 5 days a week. Which runs at 6-7 gallons a day or 9 or so, which is not bad at all for your truck and equipment. It's bad that gas is $4 a gallon its a freakin joke.
     

Share This Page