1. Missed the live Ask the Expert event?
    Catch up on the conversation with Ken Hutcheson, President of U.S. Lawns in the Franchising forum plus sign up to receive a FREE eBook on how to grow your landscape business.

    Dismiss Notice

Hopefully this is the correct area to Post

Discussion in 'Landscape Architecture and Design' started by BCarlson, Mar 21, 2009.

  1. BCarlson

    BCarlson LawnSite Member
    Messages: 116

    OK, Moved to a new area and have to landscape my own yard, looking for Heathers and was quoted as $25 each in Gallon containers. Just want to know if this is the going rate in most places. Granted I walked out knowing I could get them for $3-$7 per plant. And with cost of gas to transport them still would make it $15 per plant in the gallon container.
     
  2. Isobel

    Isobel LawnSite Senior Member
    Messages: 548

    pricing is so very dependent on one's immediate area.

    Around here $25 can be a bit high for retail pricing, but I'm across the country from you.
     
  3. BCarlson

    BCarlson LawnSite Member
    Messages: 116

    I do realize pricing is dependent on onces area. But I wouldn't think to the point where I could make the drive and have a break even point of 30 plants at a price of $10.
     

Share This Page