New Cost Analysis for Apps

DA Quality Lawn & YS

LawnSite Fanatic
Location
Rochester, MN
I had last sat down to work out my costs/K for doing apps a couple years ago. At the hint of some of you guys I decide to rework my costs and reset my base pricing.

After going through a unit labor and materials cost analysis, determined that I my costs are almost $1/K more than a couple years ago. So I am repricing new customers accordingly, and some current customers will see an increase for 2013. Anyone else come up with something similar?
 

TurfTurfTurf

LawnSite Member
Location
louisville ky
yes i have to re adjust mine as well. thanks for the respone to my post appreciate the info.

keep in mind that not only is your products costs going up but so will basic fuel .

IMO we will see steady 4 + for fuel this summer
 

grassmasterswilson

LawnSite Fanatic
Location
nc
I've charged a little more for new customers this year. A little bit of cost rising and finding the price ceiling.

I'm going to keep much better records on my cost this year because I fear a price increase is coming across the board
 

Hineline

LawnSite Bronze Member
I was always a little high and dropped the pricing a bit and will go for volume dollar this year for more growth. According to the market I am still higher than most in my market. Going to dial in some new nutrient spray apps on top of the granular to emphasize the value then raise prices next year.
 

jbell36

LawnSite Bronze Member
Location
KANSAS
what are your costs strictly for chemical? last year was our first big year doing chemicals so i don't really know where costs were even five years ago...i was looking over our apps for the season and i think i noticed our cost/k was anywhere from .93 cents (winterizer) to over two dollars (broadleaf spray with fert and adjuvant) ...i think two of our apps that are either the same or very similar were $1.75...does this sound in the ballpark? i'm not our chemical guy for what it's worth...

also depends on the program, mostly liquid, mostly granular, how many steps...

since we are newer to the game i'm really curious to see what people have to say about where they were ten years ago and where they are at THIS year...
 
OP
DA Quality Lawn & YS

DA Quality Lawn & YS

LawnSite Fanatic
Location
Rochester, MN
jbell looks like my costs for chems + fert (averaged as I used some hi priced stuff and some low priced stuff) is about $1.80/K. Solo guy here, big guys will be less, make sure comparing apples to apples.
 

Hineline

LawnSite Bronze Member
Actually the late season apps were pretty expensive at $20 for 21-0-0 or $2 /K. Most of my apps were about 1.75/K
 
OP
DA Quality Lawn & YS

DA Quality Lawn & YS

LawnSite Fanatic
Location
Rochester, MN
Just take the cost of your material and reduce it down to a cost per K.
So you have a bag of 24-0-0 fert at $15 a bag. Covers 12K sq ft at the app rate you want. $15/12 is $1.25/thousand. If you use several different ferts during the season, average the numbers out or weight toward what you use most.

So you have a 2.5 gal container of 3 way. That is 320 oz of concentrate. Price of the 2.5 tote is $60. $60/320 is $0.19/oz. You apply 1.5 oz/K. That is $0.28/K for herbicide. Again, average out if you use some more expensive products and some less expensive.

Hope this helps.
 

Top