1. Missed the live Ask the Expert event?
    Catch up on the conversation about fertilization strategies for success with the experts at Koch Turf & Ornamental in the Fertilizer Application forum.

    Dismiss Notice

pinestraw pricing

Discussion in 'Landscape Architecture and Design' started by rehfis, Dec 25, 2002.

  1. rehfis

    rehfis LawnSite Member
    from ga
    Messages: 7

    I just did a pinstraw job spreading 50 bails of pinestraw. Most of it was around plants and shrubs. I was curious to see how other people go about charging for pinestraw installation.
     
  2. williamslawn

    williamslawn LawnSite Member
    from SC
    Messages: 202

    We charge per bale. $6/per bale
     
  3. cutting edge

    cutting edge LawnSite Member
    Messages: 194

    I charge $4.75 per bale.

    Where in GA are you?

    Derek
     
  4. rehfis

    rehfis LawnSite Member
    from ga
    Messages: 7

    the price that you posted, is that with the cost of the pinestraw or is that just the labor charge? i am located in the atlanta metro area. roswell marietta alpharetta. north fulton and cobb
     
  5. cutting edge

    cutting edge LawnSite Member
    Messages: 194

    $4.75 includes the price of the straw.

    How did you price your job?

    Derek
     
  6. baddboygeorge

    baddboygeorge LawnSite Bronze Member
    Messages: 1,249

    always double the price if not triple !!
     
  7. devildog

    devildog LawnSite Senior Member
    from sc
    Messages: 270

    ....ditto
     
  8. jkelton

    jkelton LawnSite Member
    Messages: 243

    I never have understood why some landscapers price this service in that manner - I know many people price mulch in the same fashion. If you know how long it will take you to do the job per man-hour, multiply your $/hr rate by the number of man-hours, add in cost of picking up the material, add any other miscellaneous costs, and add in the cost of the material. Then, divide this number by the number of bales required to get the actual price per bale. I suppose the multiplier approach to the cost of the material can be a safe measure (not to say that you actually make any money by taking this approach). My advice is to do the math to make sure you are making the profit that you need, even if you have to guesstimate the man-hours required. By taking this approach, eventually you will have a history report that you can use to accurately price a job. I promise you will not regret it.

    Sorry if most of you guys already do this - I just see many people lose a lot of money in my area by not doing the math, and this eventually hurts the whole industry.
     
  9. cutting edge

    cutting edge LawnSite Member
    Messages: 194

    "always double the price if not triple !!"

    If I doubled the price then I would be charging less than what I am now.

    If I tripled the price then I would be charging more than my market will bear.

    In addition to what jkelton says I would try to find out what the going rates are in your area.

    Derek
     
  10. goose

    goose LawnSite Member
    Messages: 180

    We charge $9.00 per bale. Most people we sell to can get the same size bale around here for about $4.90 including tax. Lowes and home depot are cheaper but the bale is smaller. I can buy it by the trailer load so our price is usually around $2.83 a bale with delivery included.
     

Share This Page