What do you think?

Discussion in 'Christmas Trees & Seasonal' started by DeepGreenLawn, Sep 15, 2008.

  1. OP
    OP
    DeepGreenLawn

    DeepGreenLawn LawnSite Silver Member
    Messages: 2,371

    C9 120V Warm/Soft White LED Replacement Lamp, Box of 25
    Wholesale Price: $31.05 In Stock

    25/31= .80 cents per bulb...

    .20 cents per foot wire

    .01 cent clips

    .60 for plugs

    extension cords and timer = ?

    so that there comes to $1.61 throw in the timer and ext cords and like you said probably hit right at $1.75

    So $4.75 is total... yeah, thats about right... that is using the retro fit bulbs on the regular cord.

    I don't know what happened to my math in there... maybe I am thinking C7? I don't know... glad you brought it up though... that $.75 will add up after a few homes...

    152' @ $4.75/ft = $722

    Plus foilage and bushes and that should break $1000? Being that the $722 is only for the C9s on the roof?
     
  2. hotrod1965

    hotrod1965 LawnSite Senior Member
    Messages: 587

    Alright (I really should be billing you for this :) )
    1. bulb 1.30
    2. clip 0.10
    3. wire 0.22
    4. Plug per foot ~ 0.05
    5. ext. cord per foor ~ 0.13

    total = $1.80
     
  3. OP
    OP
    DeepGreenLawn

    DeepGreenLawn LawnSite Silver Member
    Messages: 2,371

    where did I go wrong for the bulbs? Or do I need to add a few cents for installation due to them coming serperate?
     
  4. hotrod1965

    hotrod1965 LawnSite Senior Member
    Messages: 587

    It is 31/25 for the price per bulb. or $1.24
     
  5. David Gretzmier

    David Gretzmier LawnSite Gold Member
    Messages: 3,646

    guys, try to remember this is a public forum and all your customers can read your posts. I'm ok with quoting prices on what we charge customers, even talking about what I pay my guys, but I reccomend you not quote what your costs are on the public domain.

    Looking at the costs you are talking about above, you guys are not figuring anything for gas, vehicle, insurance, or any other overhead costs such as a storage facility, advertising, office help/supplies. I am hoping you are not planning on your 3 bucks a foot to cover all that "extra" stuff. cause that stuff is expensive. If you don't start figuring on those costs now and include them in your price, you will not be able to buy any of them when you need them.

    This is why so many business's can't grow. they never charged enough to be able to buy a building, hire a secretary, spend on advertising, or purchase new vehicles hire crew foreman or buy workman's comp/ liability insurance. Please, guys, I have been doing this awhile, and you need to be charging more than this if you want to grow beyond yourself, a helper, your truck and your garage at your house.
     
  6. hotrod1965

    hotrod1965 LawnSite Senior Member
    Messages: 587

    For the record, prices you charge depends on area too. I am almost always more expensice than the christmas decors and what ever the other francheses are around here. If I quoted $6.50 per foot I would never get the jobs. The market doesn't bare it around here.

    Also, I have a house with a lot of land and storage, so Dave is right, if you don't have it in your budget it will be tough to grow when you need to. I just have it so I don't need to worry about it...yet.. but i don't sell alot of wreaths and garland, mainly just lights which don't take up a lot of room.
    Also, my labor cost for a two man crew is most likely a little lower because of the area, so that allows me to charge less, and I am a GM family member so my truck is cheap, also allows me to charge less. Truck also gets 20mpg/16mpg, also alows me to charge less. I have two clients over 20 mins away, but they are bigger jobs. Staying close to home is key! Think of it like running a lawn care company. You still have to pay those guys an hourly wage when they are driving to that job.

    Once you get going you will find ways to keep your costs down.
    You will also figure out what works best for marketing so you get the best ROR.

    But listen to Dave, make sure you figure out what all the crap cost you before you start pricing. My insurance will be a different price than yours, gas will be different here...etc
     
  7. turf hokie

    turf hokie LawnSite Silver Member
    Messages: 2,753

    Add all the overheads that you have been given by David and hotrod and then dont forget to add shipping too, add a % depending on how far the product is going. It is more than your think it is.
     
  8. OP
    OP
    DeepGreenLawn

    DeepGreenLawn LawnSite Silver Member
    Messages: 2,371

    yeah... that would mess things up a bit...

    True... sorry for doing that to you guys... obviously my costs are still needing tweaking...
     
  9. hotrod1965

    hotrod1965 LawnSite Senior Member
    Messages: 587

    Excellent point! Alot of my stuff comes from an importer that is close by, so we just go and get it. I also buy factory direct on a lot of other stuff and that gets shipped in pallets.. which is cheaper than by the box....

    I would plan on paying about $1 per strand of lights for shipping.

     
  10. David Gretzmier

    David Gretzmier LawnSite Gold Member
    Messages: 3,646

    I just really want to see you guys be able to afford to expand your business by buying used trucks and buying commercial property, building buildings, etc. If I was priced just 10-20% less, I would not have the money I need for expansion every year. I would've maxed out my truck 4 years ago. It was only because I began with a very aggressive pricing structure, nearly double the price of everyone else, 8 years ago. 7 other christmas light companies that were here in 2000 are out of business and nobody bought thier business.

    why?

    they did not charge enough. many were 1 or 2 bucks a bulb for rehang or install. Christmas Decor was 4.50 per foot.they made enough to support the business and a couple of guys, but not enough to store lights or expand. Even Christmas Decor went under.

    Hotrod, you said on another thread you close most( 70%? 80% ) of your bids. Most sales books will tell you you should only close 33%-35% of your bids. That is how you know you are charging the right price for the percieved value the customer is receiving. anything above 40%, most sales books will tell you that you are leaving money on the table. Yes, you will get less new customers each year, but over the years you will build a very profitable and expandable business.

    I'm not trying to be preachy, but I want you guys around on lawnsite in 5 years talking about how you need to build a bigger warehouse building and you are expanding into multiple crews, and those are the problems I am solving now.
     

Share This Page